2019 Under 18

 

     

     
   

2019 - Under 18

   
     
         
   

Competing in the South Australian Amateur Football League in Under 18 Yellow

   
         
   

Coach :
Team Manager
Runner::
Captain :
Leadership Group :

 

Nathan Lloyd
Nharelle Norsworthy
Alex Davies
Jacob Scutella
TBA

   
     

  

 

 

 
     
   

FIXTURE and RESULTS

   
     
         
    Round 1 7 April - 3.00pm
Largs North Reserve
 
North Haven

3.4

9.4

12.7

12.9

(81)

Athelstone

1.2

2.4

4.5

7.6

(48)

 

Best - J.Blake, J.Chiabrera, N.Parashakis, D.Campagnale, T.Bungay.
Goals - N.Parashakis 2, V.Blefari, D.Simile, B.Walker, D.Campagnale, M.Schlein.

   
               
           
    Round 2 14 April - 3.00pm
Max Amber Sportsfield
 
Gaza

3.3

5.7

8.8

9.11

(65)

Athelstone

2.0

3.2

5.4

7.8

(50)


Best - B.Walker, J.Blake, J.Huppatz, J.Chiabrera, N.Parashakis.
Goals - G.Sneddon, J.Di Fabio, D.Simile, N.Parashakis, J.Scutella, B.Fricker, J.Chiabrera.
   
           
               
    Round 3 28 April - 3.00pm
Max Amber Sportsfield
 
Hectorville

0.0

0.0

0.0

7.14

(56)

Athelstone

0.0

0.0

0.0

7.13

(55)


Best - .
Goals - .
   
               
           
    Round 1 5 May - 3.00pm
Daly Oval
 
Hectorville

3.1

7.4

11.6

12.8

(80)

Athelstone

3.1

4.3

4.4

6.9

(45)


Best - J.Scutella, M.Parletta, T.Howie, L.Draper, D.Palushaj.
Goals - J.Scutella 2, J.Huppatz, V.Blefari, N.Parashakis.
   
           
               
    Round 2 12 May - 3.00pm
Modbury Sports Reserve
 

Modbury

6.2

9.5

15.8

19.12

(126)

Athelstone

0.0

0.0

0.0

0.0

(0)


Best - J.Huppatz, D.Campagnale, B.Twynham, T.Howie.
Goals
 - Nil.
   
               
           
    Round 3 19 May - 3.00pm
Max Amber Sportsfield
 

Gepps Cross

1.5

5.8

11.14

14.24

(108)

Athelstone

1.1

1.1

1.1

2.2

(14)


Best - J.Scutella, J.Huppatz, J.Chiabrera, N.Parashakis.
Goals
 - J.Huppatz, N.Parashakis.
   
           
               
    Round 4 26 May - 3.00pm
Max Amber Sportsfield
 
Gaza

6.2

7.9

11.10

14.11

(95)

Athelstone

0.0

0.0

1.0

2.1

(13)


Best - M.Guerrera, B.Walker, H.Davies, J.Scutella, L.Draper.
Goals - G.Sneddon, D.Simile.
   
               
           
    Round 5 2 June - 3.00pm
Pertaringa Oval
 
Tea Tree Gully

2.5

6.6

12.6

15.13

(103)

Athelstone

0.1

1.3

2.4

3.4

(22)


Best - J.Chiabrera, J.Huppatz, J.Scutella, D.Palushaj, N.Ward.
Goals
 - J.Huppatz 2, J.Scutella.

   
           
               
    Round 6 16 June - 3.00pm
Daly Oval
 
Athelstone

2.2

5.5

7.6

10.6

(66)

Hectorville

1.3

3.5

4.8

6.10

(46)


Best - L.Draper, N.Parashakis, J.Chiabrera, J.Scutella, M.Parletta.
Goals - M.Parletta 4, T.Howie, J.Scutella 2, B.Twynham, J.Chiabrera.
   
               
           
    Round 7 23 June - 3.00pm
Max Amber Sportsfield
 

Modbury

5.2

10.4

14.7

17.8

(110)

Athelstone

1.0

1.0

2.2

4.3

(27)


Best - L.Draper, D.Campagnale, J.Huppatz, M.Parletta, H.Davies.
Goals
 - J.Huppatz, N.Parashakis, J.Scutella, M.Parletta.
   
           
               
    Round 8 30 June - 3.00pm
Duncan Fraser Reserve
 

Gepps Cross

3.3

5.4

9.7

11.12

(78)

Athelstone

0.1

1.7

2.8

2.9

(21)


Best - B.Walker, L.Monda, B.Twynham, M.Parletta, J.Chiabrera.
Goals
 - J.Smith, J.Scutella.
   
               
           
    Round 9 7 July - 3.00pm
Klemzig Oval
 

Athelstone

2.0

4.0

5.2

8.3

(51)

Gaza

2.3

4.5

7.7

7.8

(50)


Best - D.Campagnale, D.Palushaj, M.Guerrera, M.Centofanti, J.Scutella.
Goals
 - N.Parashakis 2, J.Huppatz, M.Hunter, M.Centofanti, M.Parletta, L.Clapp, J.Chiabrera.
   
           
               
    Round 10 14 July - 3.00pm
Max Amber Sportsfield
 
Tea Tree Gully

0.6

2.6

5.10

6.13

(49)

Athelstone

0.1

2.4

2.4

3.6

(24)


Best - J.Scutella, B.Walker, L.Draper, J.Huppatz, M.Guerrera.
Goals - J.Huppatz, J.Scutella, B.Fricker.
   
               
           
    Round 11 21 July - 3.00pm
Max Amber Sportsfield
 
Hectorville

3.2

4.4

7.9

11.9

(75)

Athelstone

0.1

0.1

0.3

1.8

(14)


Best - .
Goals - .
   
           
               
    Round 12 28 July - 3.00pm
Mosbury Sports Reserve
 
Modbury

0.0

0.0

0.0

19.15

(129)

Athelstone

0.0

0.0

0.0

3.2

(20)


Best - N.Parashakis, B.Walker, J.Chiabrera, A.Buck, D.Palushaj.
Goals - M.Godowsku, T.Howie, M.Parletta.
   
               
           
    Round 13 4 August - 3.00pm
Max Amber Sportsfield
 
Gepps Cross

2.5

6.9

7.12

10.14

(74)

Athelstone

2.0

4.2

4.3

5.5

(35)


Best - B.Walker, N.Parashakis, J.Chiabrera, V.Blefari, B.Fricker.
Goals - J.Huppatz, V.Blefari, J.Scutella, J.Chiabrera, D.Campagnale.
   
           
               
    Round 14 11 August - 3.00pm
Max Amber Sportsfield
 
Gaza

0.0

0.0

0.0

17.10

(112)

Athelstone

0.0

0.0

0.0

3.4

(22)


Best - J.Chiabrera, H.Davies, L.Monda, J.Scutella, L.Norsworthy.
Goals - 
J.Chiabrera 2, D.Campagnale.
   
               
           
    Round 15 18 August - 3.00pm
Max Amber Sportsfield
 
Athelstone

3.0

5.0

7.2

8.2

(50)

Tea Tree Gully

1.3

2.3

4.3

5.8

(38)


Best - L.Draper, B.Walker, D.Palushaj, J.Scutella, J.Chiabrera.
Goals - J.Scutella, M.Parletta 2, J.Huppatz, J.Chiabrera, D.Dosen, A.Buck.
   
           
           

 

 

 

               
 

PREMIERSHIP TABLE

 
   

W

D

L

F

A

Pts

%

 
  Modbury 13

0

2 1125

457

26 71.11  
 

Gaza

11 0 4 946 660 22 58.90  
  Gepps Cross 8 1 6 874 723 17 54.73  
  Tea Tree Gully 6

1

8 821 800 13 50.65  
  Hectorville 3

0

12 684 961 6 41.58  
  Athelstone 3

0

12 424 1276 6 24.99  
               

 

           

    2nd Semi
Final

25 August
Modbury Sports Reserve

  Modbury 18.6-114 defeated Gaza 4.4-28    
               
           
    1st Semi
Final
25 August
Duncan Fraser Reserve
 

Tea Tree Gully 11.4-70 defeated Gepps Cross 5.5-35

   
           
               
    Preliminary
Final

1 September
Klemzig Oval

  Gaza 10.11-71 defeated Tea Tree Gully 7.6-48    
               
           
    GRAND
FINAL
8 September
Thebarton Oval
  Modbury 5.13-43 defeated Gaza 6.5-41
   
           
           

 

GOALKICKERS

 

 
  Jacob Scutella

13

 
  Jordan Huppatz

11

 
  Mark Parletta

9

 
  Nick Parashakis

8

 
  Joseph Chiabrera

7

 
  Gavin Sneddon

4

 
  Thomas Howie

3

 
  Daniel Campagnale

3

 
  Vincent Blefari

3

 
  Daniel Simile

3

 
  Ben Fricker

2

 
  Angus Buck

1

 
  Bayley Twynham

1

 
  Daniel Dosen

1

 
  Jayden Smith

1

 
  Lachlan Clapp

1

 
  Marc Hunter

1

 
  Matthew Centofanti

1

 
  Michael Godowsku

1

 
  Brandon Walker

1

 
  Jake Di Fabio

1

 
  Matthew Schlein

1

 
 

 

 

 

 


 

 

 
 

CLUB BEST & FAIREST

 
  Joseph Chiabrera

114

 
  Brandon Walker

101

 
  Jacob Scutella

85

 
  Nick Parashakis

71

 
  Jordan Huppatz

65

 
  Liam Draper

60

 
  Jaiden Blake

41

 
  Daniel Campagnale

39

 
  Michael Guerrera

33

 
  Harry Davies

30

 
  Denis Palushaj

24

 
  Mark Parletta

21

 
  Luke Monda

19

 
  Bayley Twynham

14

 
  Thomas Howie

13

 
  Vincent Blefari

13

 
  Lucas Norsworthy

12

 
  Lachlan Clapp

10

 
  Jackson Bos

8

 
  Matthew Centofanti

8

 
  Tom Bungay

6

 
  Nick Ward

6

 
  Ben Spagnuolo

5

 
  Gavin Sneddon

3

 
  Angus Buck

2

 
  Daniel Simile

1

 
  Nick Maio

1

 
  Ben Fricker

1

 
 

 

 

 

 
 

TROPHY WINNERS

 
  Best and Fairest Joseph Chiabrera
 
  Runner Up Best and Fairest Brandon Walker
 
  Most Consistent Liam Draper
 
  Best Team Man Thomas Howie
 
  Rising Star
Jordan Huppatz
 
  Most Courageous Nick Parashakis
 
  Golden Fist Denis Palushaj
 
  Coach's Trophy
Luke Monda
 
 

 

 

     

   

SAAFL MEDAL VOTES

   
   
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Tot

Jacob Scutella

-

2

1

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

-

-

-

-

3

9

Joseph Chiabrera

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

1

-

-

4

Mark Parletta

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

2

-

-

-

-

-

-

4

Vincent Blefari

-

-

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Michael Guerrera

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

-

-

3

Nick Parashakis

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

1

Liam Draper

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

1

Bayley Twynham

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

1

Brandon Walker

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1