2018 - C Grade

   
     
         
   

Competing in the South Australian Amateur Football League in Division C1

   
         
   

Coach :
Assistant Coaches :
Team Manager
Runner::
Captain :
Vice-Captain :

  Andrew Roberts
Tony Williams, Geoff Hepworth
Caroline Rander
Matt Bird
Tyson Waldon
TBA
   
     

  

 

 

 
     
   

FIXTURE and RESULTS

   
     
         
    Round 1 14 April - 10.15am
Max Amber
 
Prince Alfred OC

1.2

3.4

8.4

8.8

(56)

Athelstone

1.1

1.2

1.4

3.7

(25)

Best - A.Pietrobon, T.Cotton, B.Spencer, L.Mannix, J.Pickert.
Goals - B.Norsworthy, A.Schibani, J.De Buell-Skinner.

   
               
           
    Round 2 21 April - 10.15am
University Oval
 
Adelaide Uni

3.4

5.6

11.8

15.10

(100)

Athelstone

0.2

4.4

5.5

7.8

(50)


Best - Z.Pacitti, T.Ndolimana, B.Norsworthy, A.Pietrobon, B.Barkle.
Goals - E.Zahovic 2, C.McPeake, A.Pietrobon, J.Lonsdale, Z.Pacitti, A.Schibani.
   
           
               
    Round 3 28 April  - 10.15am
Max Amber
 
Athelstone

2.5

7.5

8.8

14.9

(93)

Payneham NU

2.0

3.1

3.3

5.5

(35)


Best - E.Zahovic, H.Fitzpatrick, S.Forby, A.Schibani, T.Waldon.
Goals - E.Zahovic 6, C.McPeake, J.Freer 2, A.Hatziyiorgis, T.McPeake, B.Norsworthy, C.Pampoukidis.
   
               
           
    Round 4 5 May- 10.15am
Goodwood Oval
 

Goodwood Saints

0.0

3.2

5.6

9.10

(64)

Athelstone

1.0

2.2

4.5

6.6

(42)


Best - T.McPeake 4, C.McPeake 2.
Goals - B.Norsworthy, T.Cotton, L.Mannix, T.Waldon, B.Spencer.

Achievements - Brendan Norsworthy 50 games.

   
           
               
    Round 5 12 May - 10.15am
Max Amber
 
Rostrevor OC

2.1

6.1

6.1

7.3

(45)

Athelstone

0.4

1.4

3.6

6.6

(42)


Best - T.Cotton, M.Osborne, B.Cross, B.Traeger, T.Ndolimana.
Goals - E.Zahovic 2, J.Pickert 2, C.McPeake, N.Wilkinson.
   
               
           
    Round 6 19 May
  BYE
   
           
               
    Round 7 26 May - 10.15am
Henley Memorial Oval
 
Henley

3.4

9.9

15.13

22.17

(149)

Athelstone

1.1

1.2

1.3

1.3

(9)


Best - T.Cotton, J.Lifshack, L.Cotton, L.Mannix, I.Varano.
Goals - J.Bielak.
   
               
           
    Round 8 2 June- 10.15am
Max Amber
 
Port District

3.1

7.3

14.6

15.7

(97)

Athelstone

2.0

2.0

3.1

5.2

(32)


Best - T.McPeake, T.Waldon, A.Cronshaw, N.Wilkinson, B.Spencer.
Goals - T.Waldon, J.Bielak 2, N.Wilkinson.
   
           
               
    Round 9 16 June - 10.15am
Max Amber
 
Athelstone

3.7

5.10

6.13

9.18

(72)

Modbury

1.2

2.5

3.6

3.6

(18)


Best - T.McPeake, A.Schibani, B.Walker, M.Osborne, J.Bielak.
Goals - C.McPeake 4, A.Schibani, L.Cross, S.Forby, B.Norsworthy, J.Skinner.
   
               
           
    Round 10 23 June - 10.15am
Park 9
 
Prince Alfred OC

2.1

6.3

9.4

13.11

(89)

Athelstone

1.1

1.3

1.4

1.5

(11)


Best - C.Diotallevi, L.Cross, L.Cotton, G.Marro, T.McPeake.
Goals - E.Zahovic .
   
           
               
    Round 11 30 June - 10.15am
Max Amber
 
Adelaide Uni

2.5

6.11

7.14

11.17

(83)

Athelstone

1.1

3.1

5.4

7.7

(49)


Best - A.Cronshaw, B.Norsworthy, B.Spencer, L.Norsworthy, T.Cotton.
Goals - C.McPeake 4, S.Forby, G.Marro, A.Hatziyiorgis.
   
               
           
    Round 12 14 July - 10.15pm
Max Amber
 
Goodwood Saints

3.3

5.8

8.12

12.12

(84)

Athelstone

0.2

0.3

1.3

2.4

(16)


Best - B.Cross, S.Forby, B.Norsworthy, B.Spencer, J.Bos.
Goals - J.Bos, A.Waldon.
   
           
               
    Round 13 21 July - 10.15am
Aldi Arena
 
Rostrevor OC

5.1

8.3

11.7

12.14

(86)

Athelstone

1.0

3.1

3.1

3.2

(0)


Best - L.Cotton, T.Lorenz, J.Bos, B.Norsworthy, J.Lonsdale.
Goals - R.Skinner, B.Tarca, L.Norsworthy.
   
               
           
    Round 14 28 July
  BYE    
           
               
    Round 15 4 August - 10.15am
Max Amber
 
Henley

5.4

7.10

13.11

15.14

(104)

Athelstone

1.0

1.2

3.2

6.5

(41)


Best - B.Spencer, T.Ndolimana, B.Cross, A.Schibani, B.Traeger.
Goals - B.Spencer 3, T.McPeake, B.Cross, T.Ndolimana.
   
               
           
    Round 16 11 August - 10.15am
Largs Reserve
 
Port District

3.3

4.9

5.13

8.16

(64)

Athelstone

0.0

0.0

0.0

0.0

(0)


Best - L.Cotton, T.Cotton, T.Lorenz, B.Walker, J.Lifshack.

Achievements - Tom Cotton 100 games.

   
           
               
    Round 17 18 August - 10.15am
Payneham Oval
 
Athelstone

1.2

3.2

4.4

8.8

(56)

Payneham NU

3.2

3.7

3.11

4.12

(36)


Best - B.Skurrie, B.Ellard, A.Howie, J.Lifshack, L.Cotton.
Goals - T.Waldon 4, J.Bielak 2, P.Spencer, T.Skinner.

Achievements - Ben Skurrie 350 games.

   
               
           
    Round 18 25 August - 10.15am
Modbury Sports Reserve
 

Athelstone

7.3

8.6

9.8

13.10

(88)

Modbury

2.0

3.2

4.3

7.5

(47)


Best - T.Cotton, T.McPeake, C.McPeake, C.Schaefer, S.Condo.
Goals - C.McPeake 5, J.Bielak 3, T.McPeake, A.Pellegrino, C.Schaefer, T.Cotton, A.Waldon.

Achievements - Craig Schaefer 100 games.

   
           
           

 

 

 

               
 

PREMIERSHIP TABLE

 
   

W

D

L

F

A

Pts

%

 
  Henley

14

0

2

1682

455

28

78.71

 
 

Adelaide University

12

0

4

1196

668

24

64.16

 
  Goodwood Saints

10

1

5

1165

618

21

65.34

 
  Prince Alfred OC

10

1

5

1264

787

21

61.63

 
  Port District

10

0

6

1068

768

20

58.17

 
  Rostrevor OC

7

0

9

892

989

14

47.42

 
  Athelstone

4

0

12

646

1164

8

35.69

 
  Modbury

2

0

14

555

1760

4

23.97

 
  Payneham NU

2

0

14

477

1736

4

21.55

 
               

 

           

    Qualifying
Final
1 September
Pertaringa Oval
  Adelaide University 4.9-33 defeated Goodwood Saints 3.6-24    
               
           
    Elimination
Final
1 September
Payneham Oval
  Port District 11.5-71 defeated Prince Alfred OC 4.6-30    
           
               
    2nd Semi
Final

8 September
Henley Memorial Oval

  Henley 11.15-81 defeated Adelaide University 3.2-20    
               
           
    1st Semi
Final
8 September
Goodwood Oval
 

Goodwood Saints 8.8-56 defeated Port District 5.9-39

   
           
               
    Preliminary
Final

15 September
University Oval

  Goodwood Saints 10.10-70 defeated Adelaide University 6.5-41    
               
           
    GRAND
FINAL
22 September
Thebarton Oval
  Goodwood Saints 9.7-61 defeated Henley 6.6-42    
           
           

GOALKICKERS
 

 

 

 
 

CLUB BEST & FAIREST

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
  -

-

 
 

 

 

 

 
 

TROPHY WINNERS

 
  Best and Fairest -  
  Runner Up Best and Fairest -  
  Third Best and Fairest -  
  Most Consistent -  
  Best Team Man -  
  Coach's Trophy -  
  Most Improved -  
  Leading Goalkicker -  
  Best In Finals -  
 

 

 

     

   

SAAFL MEDAL VOTES

   
   
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Tot

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-