2017 - Under 18

   
     
         
   

Competing in the South Australian Amateur Football League in Under 18 Red

   
         
   

Coach :
Team Manager :
Runner :
Captains :
Vice-Captain :

  Luke Rander
Stephen Brown and Caroline Rander
Adrian Hart
Ben Rogers and Dom Porcelli
Anthony Lanzoni
   
     

  

 

 

 
     
   

FIXTURE and RESULTS

   
     
         
    Round 1

2 April - 3.00pm
Max Amber

 
Athelstone

4.5

6.7

12.9

14.11

(95)

Goodwood Saints

0.1

1.2

2.2

5.3

(33)

Best - D.Sangermano, J.Davies, M.Gabrielli, A.Hatziyiorgis, T.Ndolimana.
Goals -
D.Sangermano, A.Lanzoni, J.Davies, C.Wood, A.Pietrobon, A.Hatziyiorgis, 2, T.Ndolimana, J.Scutella.

   
               
           
    Round 2 9 April - 3.00pm
Max Amber

Athelstone

0.3

4.9

6.9

8.10

(58)

Broadview

0.5

0.5

4.10

7.11

(53)


Best - A.Lanzoni, B.Rogers, C.Wood, J.Davies, P.Vorrasi.
Goals - P.Vorrasi 3, B.Cross 2, T.Redesco, A.Nshangalume, A.Pietrobon. 
   
           
               
    Round 3 23 April
  BYE
   
               
           
    Round 4 30 April - 3.00pm
Harpers Field
 
Golden Grove

2.3

6.6

9.10

10.10

(70)

Athelstone

3.7

5.9

6.11

8.13

(61)


Best - C.Wood, T.Ndolimana, B.Dickeson, B.Norsworthy, A.Lanzoni.
Goals - A.Pietrobon, T.Ndolimana 3, C.Wood, B.Norsworthy.
   
           
               
    Round 5 7 May - 3.00pm
Max Amber
 
Flinders Park

1.6

2.11

3.14

7.15

(57)

Athelstone

1.2

2.2

3.4

5.4

(34)


Best - B.Rogers, J.Scutella, M.Gabrielli, S.Johnson, D.Sangermano.
Goals - C.Wood 2, B.Irrgang, A.Lanzoni, B.Norsworthy.
   
               
           
    Round 6 14 May - 3.00pm
Henley Memorial Oval
 
Athelstone

2.1

3.2

7.5

11.8

(74)

Henley

4.0

7.3

9.4

11.5

(71)


Best - B.Rogers, J.Collins, J.Davies, B.Norsworthy, S.Johnson.
Goals - A.Lanzoni 4, B.Rogers 2, T.Tedesco, B.Norsworthy, T.Ndolimana, M.Gabrielli, B.Rander.
   
           
               
    Round 7 21 May - 3.00pm
Max Amber
 
Athelstone

2.3

3.6

6.10

7.14

(56)

Port District

3.1

4.3

7.4

7.7

(49)


Best - I.Varano, D.Porcelli, D.Sangermano, B.Cross, T.Tedesco.
Goals - A.Lanzoni 3, A.Pietrobon 2, G.Marro, B.Cross.
   
               
           
    Round 8 28 May - 3.00pm
Payneham Oval
 
Payneham NU

1.4

2.5

5.7

6.8

(44)

Athelstone

0.3

2.4

3.8

5.11

(41)


Best
- C.Wood, B.Cross, L.Durdin, D.Sangermano, H.Stevens.
Goals - C.Wood 3, A.Lanzoni, T.Ndolimana.
   
           
               
    Round 9 4 June - 3.00pm
Max Amber
 
Athelstone

4.2

6.4

10.8

11.10

(68)

Tea Tree Gully

1.2

3.4

4.6

6.10

(46)


Best - M.Gabrielli, B.Cross, S.Johnson, H.Nihill, G.Marro.
Goals - M.Gabrielli 5, D.Sangermano, B.Norsworthy, T.Tedesco, H.Nihill, A.Lanzoni, T.Ndolimana.
   
               
           
    Round 10 18 June - 2.15pm
Goodwood Oval
 
Goodwood Saints

1.2

3.4

5.8

9.11

(65)

Athelstone

3.1

4.2

6.2

6.6

(42)


Best - Z.Pacitti, C.Wood, T.Ndolimana, J.Davies, T.Tedesco.
Goals - T.Tedesco, M.Gabrielli 2, T.Ndolimana, C.Wood.
   
           
               
    Round 11 25 June - 3.00pm
Broadview Oval
 
Broadview

4.2

7.5

8.7

14.9

(93)

Athelstone

1.2

2.2

3.4

3.6

(24)


Best - B.Cross, C.Wood, J.Davies, I.Varano, A.Lanzoni.
Goals - A.Pietrobon, C.Wood, A.Nshangalume.
   
               
           
    Round 12 2 July
  BYE    
           
               
    Round 13 9 July - 3.00pm
Max Amber
 
Athelstone

4.1

6.4

8.7

 

(55)

Golden Grove

0.3

0.5

0.6

 

(6)


Best - Z.Pacitti, D.Sangermano, B.Cross, L.Durdin, M.Guerrera.
Goals - T.Ndolimana, M.Gabrielli 2, A.Pietrobon, L.Durdin, A.Lanzoni, C.Wood.
   
               
           
    Round 14 16 July - 3.00pm
Flinders Park Oval
 
Flinders Park

2.1

4.1

5.1

7.4

(46)

Athelstone

2.2

2.4

3.5

3.7

(25)


Best - B.Rogers, J.Davies, A.Lanzoni, A.Pietrobon, I.Varano.
Goals - A.Lanzoni 2, M.Gabrielli.
   
           
        
    Round 15 23 July - 3.00pm
Max Amber
 
Athelstone

2.5

4.8

7.10

10.13

(73)

Henley

0.1

1.3

3.4

4.5

(29)


Best - M.Gabrielli, P.Vorrasi, T.Ndolimana, I.Varano, Z.Pacitti.
Goals - M.Gabrielli 3, C.Wood, J.Davies 2, A.Lanzoni, P.Vorrasi, B.Norsworthy.
   
               
           
    Round 16 30 July - 3.00pm
Largs Reserve
 
Port District

2.4

5.4

5.4

8.5

(53)

Athelstone

3.1

3.3

6.4

8.4

(52)


Best - J.Davies, J.Scutella, H.Stevens, L.Durdin, B.Norsworthy.
Goals - M.Gabrielli 4, C.Wood 2, B.Rogers, L.Durdin.
   
           
               
    Round 17 6 August - 3.00pm
Max Amber
 
Athelstone

0.0

0.0

0.0

0.0

(0)

Payneham NU

0.0

0.0

0.0

0.0

(0)


Best - .
Goals - .
   
        
           
    Round 18 13 August - 3.00pm
Pertaringa Oval
 
Athelstone

3.3

6.8

6.8

11.10

(76)

Tea Tree Gully

1.2

1.2

3.4

4.5

(29)


Best - L.Durdin, B.Cross, B.Rogers, B.Dickeson, D.Sangermano.
Goals - M.Gabrielli 4, C.Wood 2, J.Davies, T.Ndolimana, T.Tedesco, A.Nshangalume, A.Lanzoni.
   
           
           

 

 

 

               
 

PREMIERSHIP TABLE

 
 

W

D

L

F

A

Pts

%

 
  Flinders Park

14

0

2

1099

712

28

60.68

 
 

Broadview

10

0

6

1045

683

20

60.47

 
  Athelstone

9

0

7

867

757

18

53.39

 
  Payneham NU

9

0

7

853

764

18

52.75

 
  Goodwood Saints

8

0

8

758

835

16

47.58

 
  Henley

7

0

9

895

853

14

51.20

 
  Port District

7

0

9

892

879

14

50.37

 
  Tea Tree Gully

7

0

9

853

898

14

48.72

 
  Golden Grove

1

0

15

526

1407

2

27.21

 
               

 

           

    Qualifying Final

20 August -
Broadview Oval
 

 
Broadview

3.1

6.1

8.4

9.7

(61)

Athelstone

0.0

1.1

2.1

2.4

(16)


Best - J.Davies, D.Sangermano, T.Ndolimana, T.Tedesco, H.Nihill.
Goals - T.Tedesco 2.
   
               
           
    Elimination Final 20 August -
Payneham Oval
 

Payneham NU

3.0

6.0

8.2

9.4

(58)

Goodwood Saints

1.1

6.2

6.4

6.5

(41)

   
           
    2nd Semi
Final

27 August
Flinders Park Oval

 
Broadview

4.3

5.3

6.4

7.4

(46)

Flinders Park

0.1

1.3

1.5

4.10

(34)


   
               
           
    1st Semi
Final
27 August
Max Amber Sportsfield
 

Payneham NU

1.1

2.6

3.7

7.7

(49)

Athelstone

0.2

0.3

2.4

3.5

(23)

Best - J.Davies, D.Porcelli, D.Sangermano, T.Ndolimana, P.Vorrasi.
Goals - M.Gabrielli 2, P.Vorrasi. 

   
           
               
    Preliminary
Final
3 September
Flinders Park Oval
 
Flinders Park

0.0

0.0

0.0

10.6

(66)

Payneham NU

0.0

0.0

0.0

3.8

(26)

.
   
               
           
    GRAND
FINAL
9 September
Thebarton Oval
 
Flinders Park

3.5

4.6

8.7

8.15

(63)

Broadview

0.0

3.1

3.4

4.8

(32)

   
           
           

GOALKICKERS
 

 

 

 
 

TROPHY WINNERS

 
  Best and Fairest James Davies  
  Runner Up Best and Fairest Dominic Sangermano  
  Best Team Man Ben Rogers  
  Coach's Trophy Brayden Cross  
  Rising Star Tiel Ndolimana  
  Leading Goalkicker Michael Gabriello  
 

 

 

     

   

SAAFL MEDAL VOTES

   
   
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Tot

James Davies

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

2

-

-

2

-

1

3

-

11

Brayden Cross

-

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

-

-

-

3

-

1

3

10

Tiel Ndolimana

1

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

-

2

-

-

-

-

-

6

Bailey Irrgang

-

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Dom Sangermano

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Zac Pacitti

-

-

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

3

Anthony Lanzoni

-

-

-

-

-

-

2

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Sam Johnson

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

-

3

Brendan Norsworthy

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

2

Andrew Hatziyiorgis

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Dom Porcelli

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Jacob Scutella

-

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Chad Wood

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

-

2

Ben Rogers

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

Michael Gabrielli

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

1

Alex Pietrobon

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1