2017 - C Grade

   
     
         
   

Competing in the South Australian Amateur Football League in Division C2

   
         
   

Coach :
Assistant Coach :
Team Manager :
Runner :
Captain :
Vice Captains :

  Andrew Roberts
Kevin Hopper
Caroline Rander
Aaron Blake
Todd McPeake
Todd Ruch and Tristan Skinner
   
     

  

 

 

 
     
   

FIXTURE and RESULTS

   
     
         
    Round 1 1 April - 10.15am
Max Amber
 
Athelstone

1.0

3.0

4.6

6.6

(42)

Pembroke OS

3.1

4.5

4.7

5.10

(40)


Best - T.Waldon, T.Ruch, J.Dunn, T.Jonas, T.Cotton.
Goals - C.McPeake 3, N.Wilkinson 2, T.Ruch..
   
               
           
    Round 2 8 April - 10.15am
Max Amber
 
Athelstone

3.3

4.7

8.9

14.15

(99)

Gaza

2.1

4.1

4.5

5.5

(35)


Best - T.Ruch, C.McPeake, M.Piro, J.De Buell-Skinner, M.Christiansen.
Goals - C.McPeake 3, J.Fitzgerald 3, T.Ruch 3, R.Skinner 2, B.Lomman, M.Piro, T.McPeake. 
   
           
               
    Round 3 22 April  - 10.15am
Camden Oval
 
Athelstone

3.3

6.8

10.9

14.9

(93)

PHOS Camden

4.1

5.3

8.4

11.6

(72)


Best - B.Tarca, R.Capaldo, T.McPeake, M.Piro, T.Ruch.
Goals - B.Tarca 6, C.McPeake 2, T.McPeake 2, M.Grossmann 2, B.Traeger, T.Ruch

Achievements - Chase McPeake 200 games, Matthew Christiansen 150 games..

   
               
           
    Round 4 29 April - 10.15am
Max Amber
 
Henley

2.2

6.2

8.5

10.8

(68)

Athelstone

3.1

3.2

6.3

8.4

(52)


Best - T.Waldon, N.De Laat, J.Pike, M.Piro, T.Ruch.
Goals - C.McPeake 3, T.McPeake, B.Tarca 2, M.Grossmann.
   
           
               
    Round 5 6 May - 10.15am
Max Amber
 
Athelstone

1.1

3.2

5.4

6.4

(40)

Sacred Heart OC

0.4

1.7

2.7

5.8

(38)


Best - T.Waldon, T.Skinner, N.De Laat, J.Pike, J.Skinner.
Goals - N.De Laat 2, C.McPeake, T.Fabian, T.McPeake, J.Farnan.
   
               
           
    Round 6 13 May - 10.15am
Max Amber
 
Athelstone

2.3

4.9

6.10

9.10

(64)

Old Ignatians

2.0

2.2

5.3

7.3

(45)


Best - J.Dunn, A.Cronshaw, T.Ruch, T.Skinner, M.Christiansen.
Goals - C.McPeake 3, M.Grossmann, T.Ruch, L.Cross, T.Fabian, J.Freer, A.Cronshaw.
   
           
               
    Round 7 20 May - 10.15am
Kingswood Oval
 
Athelstone

7.3

12.5

18.8

25.11

(161)

Unley Mercedes Jets

0.1

0.1

0.2

2.3

(15)


Best - B.Norsworthy, L.Mannix, C.McPeake, B.Lomman, T.Skinner.
Goals - C.McPeake 7, T.McPeake 5, T.Fabian 4, D.Sykes 3, B.Tarca, J.Dunn 2, P.Chesini, B.Norsworthy.
   
               
           
    Round 8 27 May - 10.15am
Max Amber
 
Athelstone

7.5

11.8

12.12

17.19

(121)

Scotch OC

1.0

2.1

2.1

2.2

(14)


Best - C.McPeake, B.Lomman, L.Mannix, B.Spencer, T.Fabian.
Goals - T.Fabian 5, C.McPeake, T.Ruch, M.Grossmann 2, B.Lomman, T.Waldon, T.McPeake, A.Cronshaw, J.Dunn, N.Wilkinson.
   
           
               
    Round 9 3 June - 10.15am
Broadview Oval
 
Athelstone

5.1

12.6

17.12

25.14

(164)

Broadview

2.0

2.0

2.0

2.0

(12)


Best - C.McPeake, H.Zwart, L.Mannix, J.Farnan, T.McPeake.
Goals - C.McPeake 9, T.McPeake 5, B.Skurrie 2, J.Farnan, P.Chesini, N.Wilkinson, M.Piro, A.Roberts, T.Ruch, B.Rander, T.Fabian, J.Dunn.
   
               
           
    Round 10 17 June - 10.15m
Haslam Oval
 
Athelstone

0.4

3.6

4.10

10.17

(77)

Pembroke OS

3.2

3.2

6.7

6.7

(43)


Best - T.Waldon, J.Pike, J.Zwart, M.Verwey, J.Freer.
Goals - J.Freer, T.McPeake 3, C.McPeake 2, T.Waldon, A.Waldon.
   
           
               
    Round 11 24 June - 10.15am
Klemzig Oval
 
Athelstone

4.5

6.7

13.8

15.10

(100)

Gaza

1.0

6.1

8.1

11.3

(69)


Best - R.Skinner, J.Mariniello, L.Mannix, C.McPeake, A.Waldon.
Goals - C.McPeake 4, J.Freer, A.Waldon, T.McPeake, M.Grossmann 2, H.Zwart, R.Skinner, T.Ruch.
   
               
           
    Round 12 1 July - 10.15am
Max Amber
 
Athelstone

0.0

0.0

0.0

10.0

(60)

PHOS Camden

0.0

0.0

0.0

0.0

(0)


FORFEIT
   
           
               
    Round 13 8 July - 10.15am
Henley Memorial Oval
 
Henley

2.3

6.4

10.7

10.8

(68)

Athelstone

1.0

3.0

4.0

6.3

(39)


Best - J.Pike, J.De Buell-Skinner, C.McPeake, T.McPeake, L.Mannix.
Goals - T.McPeake 2, J.Horsnell, R.Skinner, J.Pike, B.Spencer.
   
               
           
    Round 14 15 July - 10.15am
Sacred Heart Senior College
 
Athelstone

5.2

6.5

9.8

13.11

(89)

Sacred Heart OC

1.1

1.2

2.3

5.5

(35)


Best - C.McPeake, M.Christiansen, L.Mannix, N.Wilkinson, T.Waldon.
Goals - C.McPeake 4, T.McPeake 3, C.Robertson, H.Zwart 2, J.Owen, L.Jenkins.
   
           
               
    Round 15 29 July - 10.15am
Max Amber
 
Athelstone

0.0

0.0

0.0

10.0

(60)

Unley Mercedes Jets

0.0

0.0

0.0

0.0

(0)


FORFEIT
   
               
           
    Round 16 5 August - 10.15am
Scotch College
 
Athelstone

3.1

4.2

6.2

10.3

(63)

Scotch OC

0.4

0.8

3.11

3.12

(30)


Best - B.Lomman, T.Ruch, M.Grossmann, B.Traeger, T.Fabian.
Goals - T.McPeake 3, B.Tarca, T.Fabian 2, C.McPeake, A.Roberts, M.Grossmann.
   
           
               
    Round 17 12 August - 10.15am
Max Amber
 
Athelstone

0.0

0.0

0.0

10.0

(60)

Broadview

0.0

0.0

0.0

0.0

(0)


FORFEIT
   
               
           
    Round 18 19 August - 10.15am
Hunter Park
 
Old Ignatians

5.1

7.3

9.5

13.6

(84)

Athelstone

3.1

4.2

4.3

4.4

(28)


Best - K.Hopper, B.Skurrie, M.Grossmann, A.Blake, A.Roberts.
Goals - K.Hopper 2, B.Tarca, C.McPeake.

Achievements - Kevin Hopper 200 games

   
           
           

 

 

 

               
 

PREMIERSHIP TABLE

 
   

W

D

L

F

A

Pts

%

 
  Henley

18

0

0

2203

385

36

85.12

 
 

Athelstone

15

0

3

1412

668

30

67.88

 
  Old Ignatians

14

0

4

1706

770

28

68.90

 
  Sacred Heart OC

13

0

5

1541

799

26

65.85

 
  PHOS Camden

9

0

9

1154

1246

18

48.08

 
  Pembroke OS

6

1

11

862

1240

13

41.01

 
  Scotch OC

6

0

12

946

1332

12

41.53

 
  Gaza

5

1

12

787

1353

11

36.78

 
  Unley Mercdes Jets

2

1

15

510

1903

5

21.14

 
  Broadview

0

1

17

646

1651

1

28.12

 
               

 

           

    Qualifying
Final
26 August 10.15am
Max Amber
 
Old Ignatians

3.2

8.3

9.7

15.10

(100)

Athelstone

1.1

2.2

3.2

3.4

(22)


Best - B.Lomman, A.Guy, M.Verwey, J.De Buell-Skinner, B.Skurrie.
Goals - C.Robertson 2, C.McPeake.

Achievements - Jacob Owen 100 games

   
               
           
    Elimination
Final
26 August
Klemzig Oval
  Sacred Heart OC 18.14-122 defeated PHOS Camden 4.4-28    
           
               
    2nd Semi
Final

2 September
Henley Memorial Oval

 
Henley

6.2

11.3

11.4

16.6

(102)

Old Ignatians

1.1

1.3

5.7

7.8

(50)

 
   
               
           
    1st Semi
Final
2 September
Camden Oval
 

Sacred Heart OC

3.1

4.3

8.7

9.8

(62)

Athelstone

2.0

5.0

6.1

9.2

(56)

Best - H.Zwart, T.Waldon, N.Wilkinson, B.Spencer, L.Mannix.
Goals - C.McPeake, H.Zwart 2, B.Traeger, T.McPeake, N.Wilkinson, J.Zwart, T.Waldon.
 

   
           
               
    Preliminary
Final
9 September
Henley Memorial Oval
 
Old Ignatians

0.0

3.5

4.9

9.14

(68)

Sacred Heart OC

5.0

6.1

7.3

8.3

(51)

.
   
               
           
    GRAND
FINAL
16 September
Thebarton Oval
 
Henley

1.3

3.6

6.7

9.8

(62)

Old Ignatians

0.2

1.3

2.4

3.5

(23)

   
           
           

GOALKICKERS
 

 

 

 
 

CLUB BEST & FAIREST

 
  Tyson Waldon

107

 
  Todd Ruch

88

 
  Chase McPeake

70

 
  Josh Pike

52

 
  Ben Lomman

41

 
  Josh Skinner

37

 
  Henri Zwart

32

 
  Todd McPeake

31

 
  Lewis Mannix

24

 
  Jay Dunn

22

 
  Nick De Laat

20

 
  Matthew Christiansen

19

 
  Alex Guy

15

 
  Ben Tarca

14

 
  Mario Piro

13

 
  Tristan Skinner

13

 
  Marcus Verwey

13

 
  Jacques Zwart

12

 
  Rick Capaldo

11

 
  Josef Mariniello

11

 
  Craig Schaefer

11

 
  Brodie Spencer

11

 
  Nick Wilkinson

10

 
  Andrew Roberts

10

 
  Anthony Cronshaw

9

 
  Kevin Hopper

9

 
  Brendan Norsworthy

9

 
  Ben Skurrie

8

 
  Tom Jonas

7

 
  Adam Waldon

7

 
  Lachlan Cross

4

 
  Jim Farnan

4

 
  Joel Fitzgerald

3

 
  Jake Freer

3

 
  Malcolm Grossmann

3

 
  Tom Cotton

2

 
  Blake Rander

2

 
  Reece Skinner

2

 
  Ben Traeger

2

 
  Aaron Blake

1

 
  Tom Fabian

1

 
  James Lehmann

1

 
  Jacob Owen

1

 
 

 

 

 

 
 

TROPHY WINNERS

 
  Best and Fairest Tyson Waldon  
  Runner Up Best and Fairest Todd Ruch  
  Most Consistent Chase McPeake  
  Best Team Man Todd McPeake  
  Coach's Trophy Nick Wilkinson  
  Best First Year Player Lewis Mannix  
  Leading Goalkicker Chase McPeake  
 

 

 

     

   

SAAFL MEDAL VOTES

   
   
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Tot

Jay Dunn

-

-

-

-

3

3

-

1

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

10

Chase McPeake

-

-

-

-

-

-

-

3

1

-

3

-

-

3

-

-

-

-

10

Tyson Waldon

3

-

-

-

-

2

2

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

2

10

Todd Ruch

1

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

6

Ben Lomman

-

1

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

6

Josh Pike

-

-

-

-

2

-

-

-

-

3

-

-

-

-

-

-

-

-

5

Todd McPeake

-

-

-

-

-

-

-

2

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

4

Joel Fitzgerald

-

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Mario Piro

-

-

2

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Rick Capaldo

-

-

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Matthew Christiansen

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

-

-

2

Henri Zwart

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

-

2