2017 - B Grade

   
     
         
   

Competing in the South Australian Amateur Football League in Division 2 Reserves

   
         
   

Coach :
Assistant Coach :
Team Manager :
Captain :
Vice Captain :
Deputy Vice Captain :

  Jim Cluse
John Tomaselli
Shirley Skinner
Jesse Orlando
Matthew Osborne
Luke Tomaselli
   
     

  

 

 

 
     
   

FIXTURE and RESULTS

   
     
         
    Round 1 1 April - 12.15pm
Max Amber
 
Athelstone

2.4

6.5

12.6

15.8

(98)

Pembroke OS

0.5

1.7

1.8

5.10

(40)


Best - M.Rander, J.Fisher, M.Glenn, L.Tomaselli, J.Davies.
Goals - P.Biancardi 3, T.Fabian, J.Zwart 2, J.Fisher, L.Tomaselli, J.Mariniello, B.Cross, M.Osborne, M.Glenn, H.Zwart, L.Hancl.
   
               
           
    Round 2 8 April - 12.15pm
Max Amber
 
Athelstone

1.4

4.12

5.17

8.19

(67)

Gaza

1.4

2.5

4.8

7.8

(50)


Best - T.Cotton, M.Glenn, D.Sullivan, C.Diotallevi, L.Jenkins.
Goals - M.Osborne, B.Rander 2, S.Monda, B.Johnson, C.Diotallevi, J.Zwart.
   
           
               
    Round 3 22 April - 12.15pm
Camden Oval
 
Athelstone

1.4

4.9

6.14

9.16

(70)

PHOS Camden

3.2

4.2

6.5

8.7

(55)


Best - J.Davies, D.Sangermano, J.Fisher, G.Marro, H.Nihill.
Goals - R.Spagnoletti 4, D.Sangermano 3, J.Fisher, J.Orlando.
   
               
           
    Round 4 29 April - 12.15pm
Max Amber
 
Henley

4.3

10.5

12.7

14.10

(94)

Athelstone

0.3

1.4

4.11

6.11

(47)


Best - J.Orlando, M.Osborne, D.Sullivan, L.Hancl, L.Tomaselli.
Goals - R.Spagnoletti 2, H.Zwart, L.Tomaselli, T.Fabian, J.Orlando.

Achievements - Lewis Jenkins 50 Games

   
           
               
    Round 5 6 May - 12.15pm
Max Amber
 
Sacerd Heart OC

4.5

5.6

7.10

9.10

(64)

Athelstone

1.1

1.4

1.5

5.11

(41)


Best - S.Monda, L.Tomaselli, J.Fisher, M.Jonas, T.Cotton.
Goals - B.Rander 2, B.Cross, A.Lanzoni, J.Orlando.
   
               
           
    Round 6 13 May - 12.15pm
Max Amber
 
Old Ignatians

2.1

4.2

6.2

6.3

(39)

Athelstone

1.1

3.2

4.7

4.8

(32)


Best - D.Sangermano, J.Orlando, B.Cross, L.Jenkins, L.Tomaselli.
Goals - M.Osborne 2, S.Barabas, J. Orlando.
   
           
               
    Round 7 20 May - 12.15pm
Kingswood Oval
 
Unley Mercedes Jets

2.1

5.1

7.6

10.11

(71)

Athelstone

3.4

5.5

7.6

7.7

(49)


Best - S.Monda, D.Sullivan, L.Tomaselli, L.Hancl, T.Jonas.
Goals - H.Zwart, C.Wood 2, N.De Laat, S.Monda, L.Durdin.
   
               
           
    Round 8 27 May - 12.15pm
Max Amber
 
Athelstone

2.5

3.12

5.16

9.20

(74)

Scotch OC

1.5

2.7

5.8

7.10

(52)


Best - S.Monda, L.Hancl, L.Tomaselli, T.Skinner, T.Cotton.
Goals - S.Monda 2, N.De Laat, J.Davies, J.Pike, L.Tomaselli, L.Hancl, B.Cross.
   
           
               
    Round 9 3 June - 12.15pm
Broadview Oval
 
Athelstone

4.2

6.3

6.4

7.6

(48)

Broadview

0.5

3.5

6.7

6.10

(46)


Best - J.Fisher, L.Hancl, B.Lomman, L.Durdin, M.Gabrielli.
Goals - J.Fisher, C.Wood 2, N.Karagich, L.Hancl, D.Sykes.
   
               
           
    Round 10 17 June - 12.15pm
Sacred Heart Senior College
 
Pembroke OS

3.0

5.1

9.5

11.6

(72)

Athelstone

3.4

4.8

5.10

6.12

(48)


Best - N.De Laat, L.Tomaselli, M.Gabrielli, T.Jonas, D.Sangermano.
Goals - T.Jonas 2, S.Barabas, B.Rander, B.Lomman, L.Hancl.
   
           
               
    Round 11 24 June - 12.15pm
Klemzig Oval
 
Athelstone

4.1

6.5

8.6

13.9

(87)

Gaza

0.5

3.6

8.8

10.10

(70)


Best - S.Barabas, C.Wood, M.Gabrielli, L.Hancl, B.Cross.
Goals - J.Sykes 6, C.Wood, L.Hancl, M.Gabrielli 2, N.De Laat.
   
               
           
    Round 12 1 July - 12.15pm
Max Amber
 
Athelstone

5.2

8.10

12.14

15.15

(105)

PHOS Camden

0.1

2.2

4.2

5.4

(34)


Best - J.Davies, T.Cotton, S.Barabas, M.Jonas, S.Monda.
Goals - C.Wood 3, S.Barabas, L.Hancl, N.De Laat, J.Davies 2, M.Jonas, A.Davies, B.Cross, Z.Pacitti.
   
           
               
    Round 13 8 July - 12.15pm
Henley Memorial Oval
 
Henley

4.4

5.5

9.11

14.15

(99)

Athelstone

1.3

2.7

2.7

3.7

(25)


Best - L.Tomaselli, M.Osborne, Z.Pacitti, B.Norsworthy, L. Hancl.
Goals - A.Davies, M.Osborne, C.Wood.

Achievements - Tristan Skinner 50 games

   
               
           
    Round 14 15 July - 12.15pm
Sacred Heart Senior College
 
Sacred Heart OC

3.2

5.4

8.5

9.6

(60)

Athelstone

0.1

2.2

3.2

8.3

(51)


Best - S.Barabas, A.Davies, T.Skinner, M.Osborne, L.Durdin.
Goals - J.Trish 3, S.Barabas 2, J.Orlando, J.Scutella, J.Zwart..
   
           
               
    Round 15 29 July - 12.15pm
Max Amber
 
Athelstone

2.3

4.5

7.6

14.10

(94)

Unley Mercedes Jets

1.0

3.1

4.3

5.5

(35)


Best - T.Cotton, T.Skinner, S.Monda, S.Barabas, N.Karagich.
Goals - J.Trish 4, A.Davies 3, R.Spagnoletti 2, S.Barabas, N.De Laat, S.Monda, T.Jonas, M.Osborne.

Achievements - Josh Pike 200 games

   
               
           
    Round 16 5 August - 12.15pm
Scotch College
 
Athelstone

4.4

5.6

8.10

13.11

(89)

Scotch OC

1.1

3.4

3.4

3.6

(24)


Best - J.Pike, B.Norsworthy, T.Cotton, T.Jonas, M.Osborne.
Goals - R.Spagnoletti 4, B.Norsworthy, J.Orlando 2, J.Trish, N.De Laat, A.Davies, M.Osborne, J.Davies.
   
           
               
    Round 17 12 August - 12.15pm
Max Amber
 
Athelstone

3.3

9.5

15.8

18.14

(122)

Broadview

3.1

3.3

3.3

4.3

(27)


Best - A.Davies, R.Spagnoletti, T.Jonas, S.Tarca, S.Monda.
Goals - R.Spagnoletti 7, S.Monda 4, S.Tarca, A.Davies 2, M.Jonas, L.Durdin, B.Lomman.

Achievements - Ben Lomman 200 games

   
               
           
    Round 18 19 August - 12.15pm
Hunter Park
 
Old Ignatians

2.3

6.3

8.6

11.7

(73)

Athelstone

2.2

3.4

7.5

10.8

(68)


Best - J.Davies, S.Monda, T.Cotton, A.Davies, S.Barabas.
Goals - A.Davies 3, R.Spagnoletti, S.Monda 2, N.De Laat, T.Skinner, J.Orlando.
   
           
           

 

 

 

               
 

PREMIERSHIP TABLE

 
   

W

D

L

F

A

Pts

%

 
  Henley

18

0

0

1900

539

36

77.90

 
 

Sacred Heart OC

16

0

2

1547

635

32

70.90

 
  Old Ignatians

12

0

6

1288

885

24

59.27

 
  PHOS Camden

10

0

8

1371

1069

20

56.19

 
  Athelstone

10

0

8

1215

1055

20

54.73

 
  Unley Mercedes Jets

8

0

10

1014

1364

16

42.64

 
  Broadview

7

0

11

904

1428

14

38.77

 
  Pembroke OS

4

0

14

744

1536

8

32.68

 
  Scotch OC

3

0

15

829

1635

6

33.64

 
  Gaza

2

0

16

921

1637

4

36.00

 
               

 

           

    Qualifying
Final
26 August 12.15pm
Klemzig Oval
  Sacred Heart OC 8.9-57 defeated Old Ignatians 7.3-45    
               
           
    Elimination
Final
26 August 12.15pm
Max Amber
 
Athelstone

3.2

6.2

10.6

12.7

(79)

PHOS Camden

1.2

3.2

6.3

9.3

(57)


Best - J.Davies, J.Trish, S.Barabas, L.Tomaselli, R.Spagnoletti.
Goals - R.Spagnoletti 7, J.Trish, N.De Laat, B.Rander, M.Jonas, J.Davies.

Achievements - Nick De Laat 50 games.

   
           
               
    2nd Semi
Final

2 September
Henley Memorial Oval

 
Henley

3.1

4.3

7.4

8.6

(54)

Sacred Heart OC

0.3

3.6

3.11

5.13

(43)

 
   
               
           
    1st Semi
Final
2 September
Camden Oval 12pm
 

Athelstone

4.2

6.2

8.5

10.7

(67)

Old Ignatians

0.1

2.3

4.4

7.8

(50)

Best - J.Davies, J.Fisher, L.Tomaselli, N.De Laat, S.Barabas.
Goals -
A.Davies 5, R.Spagnoletti 2, B.Norsworthy, L.Norsworthy, L.Tomaselli.

   
           
               
    Preliminary
Final
9 September
Henley Memorial Oval
 
Sacred Heart OC

4.1

6.4

9.7

11.10

(76)

Athelstone

1.0

3.0

4.0

5.1

(31)

Best - N.Karagich, N.De Laat, J.Pike, B.Lomman, J.Fisher.
Goals - N.De Laat 2, M.Osborne, R.Spagnoletti, B.Lomman
.

   
               
           
    GRAND
FINAL
16 September
Thebarton Oval
 
Sacred Heart OC

0.0

0.0

0.0

8.7

(55)

Henley

0.0

0.0

0.0

6.7

(43)

   
           
           

GOALKICKERS
 

 

 

 
 

CLUB BEST & FAIREST

 
  Stephan Monda

78

 
  Luke Tomaselli

77

 
  James Davies

67

 
  Scott Barabas

64

 
  Tom Cotton

60

 
  Lennon Hancl

60

 
  Matthew Osborne

60

 
  John Fisher

49

 
  Alex Davies

39

 
  Josh Pike

32

 
  Daniel Sullivan

28

 
  Jesse Orlando

27

 
  Nick De Laat

22

 
  Tristan Skinner

21

 
  Rob Spagnoletti

21

 
  Mitch Jonas

20

 
  Nick Karagich

19

 
  Dom Sangermano

19

 
  Matthew Glenn

19

 
  Michael Gabrielli

17

 
  Brayden Cross

16

 
  Liam Durdin

15

 
  Ben Lomman

14

 
  Tom Jonas

13

 
  Brendan Norsworthy

11

 
  Chad Wood

11

 
  Michael Rander

10

 
  Jarrod Trish

10

 
  Lewis Jenkins

9

 
  Josh Sykes

9

 
  Chris Diotallevi

6

 
  Zac Pacitti

6

 
  Pelle Biancardi

4

 
  Josef Mariniello

4

 
  Sam Tarca

4

 
  Gianni Marro

3

 
  Anthony Lanzoni

1

 
 

 

 

 

 
 

TROPHY WINNERS

 
  Best and Fairest Stephan Monda  
  Runner Up Best and Fairest Luke Tomaselli  
  Third Best and Fairest James Davies  
  Most Consistent Mitch Jonas  
  Best Team Man Scott Barabas  
  Coach's Trophy Brayden Cross  
  Leading Goalkicker Rob Spagnoletti  
 

 

 

     

   

SAAFL MEDAL VOTES

   
   
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Tot

James Davies (2nd)

2

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

3

-

3

3

16

Josh Pike

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

2

-

-

-

-

2

-

-

6

Scott Barabas

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

2

-

-

-

-

5

Chris Diotallevi

-

2

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

4

John Fisher

-

-

3

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

4

Michael Rander

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Stephan Monda

-

1

-

-

1

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Brendan Norsworthy

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

3

Brayden Cross

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Ben Lomman

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

2

-

3

Alex Davies

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

2

Chad Wood

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

1

Jarrod Trish

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

1

Jesse Orlando

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

1

Matthew Glenn

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

Liam Durdin

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

1