2017 - A Grade

   
     
         
   

Competing in the South Australian Amateur Football League in Division 2

   
         
   

Coach :
Assistant Coaches :
Team Manager
Runner::
Captain :
Leadership Group :

  Jade Sheedy
Tod Barabas, John Tomaselli
Shirley Skinner
Anthony Howie
Luke Rander
Heath Fitzpatrick, Dan Sullivan, Matthew Mauriello, Scott Barabas
   
     

  

 

 

 
     
   

FIXTURE and RESULTS

   
     
         
    Round 1 1 April - 2.15pm
Max Amber
 
Athelstone

6.1

10.6

15.8

23.12

(150)

Pembroke OS

2.0

2.1

3.4

5.7

(37)

Best - .A,Stewart, J.Mozuras, J.Schinella, M.Mauriello, S.Sullivan.
Goals - A.Stewart 6, J.Mozuras 4, J.Sykes 3, S.Tarca, C.Elliott, J.Schinella 2, C.Lodovici, J.Bates, J.Orlando, L.Rander.

Achievements - Josh Sykes 50 games, Sam Tarca 50 games.

   
               
           
    Round 2 8 April - 2.15pm
Max Amber
 
Athelstone

4.1

8.5

9.11

14.14

(98)

Gaza

4.0

5.7

7.9

7.13

(55)


Best - L.Rander, J.Sheedy, J.Bates, C.Lodovici, M.Newell.
Goals - L.Rander 4, J.Schinella, J.Sykes, P.Biancardi 2, A.Stewart, J.Westover, C.Elliott, S.Tarca.

Achievements - Josh Schinella 50 games.

   
           
               
    Round 3 22 April  - 2.15pm
Camden Oval
 
PHOS Camden

2.2

7.3

10.6

14.7

(91)

Athelstone

3.2

4.4

7.6

10.8

(68)


Best - A.Stewart, K.Durdin, J.Sheedy, J.Mozuras, L.Rander.
Goals - J.Sykes 4, L.Rander, S.Tarca 2, J.Sheedy, J.Westover.
   
               
           
    Round 4 29 April - 2.15pm
Max Amber
 
Henley

2.6

5.7

7.13

11.17

(83)

Athelstone

4.0

8.2

11.5

12.8

(80)


Best - A.Owen, K.Durdin, C.Elliott, J.Bates, M.Rander.
Goals - C.Elliott 3, M.Mauriello, S.Tarca, L.Rander 2, A.Stewart, J.Sykes, J.Sheedy.
   
           
               
    Round 5 6 May - 2.15pm
Max Amber
 
Athelstone

3.4

5.9

7.11

9.14

(68)

Sacred Heart OC

2.2

5.6

7.8

9.12

(66)


Best - J.Sheedy, C.Elliott, A.Stewart, C.Diotallevi, M.Rander.
Goals - C.Elliott 4, M.Glenn 3, S.Tarca, D.Cluse.
   
               
           
    Round 6 13 May - 2.15pm
Max Amber
 
Athelstone

5.0

9.1

13.4

16.11

(107)

Old Ignatians

2.2

6.3

8.3

14.4

(88)


Best - A.Owen, H.Fitzpatrick, C.Elliott, J.Sykes, C.Diotallevi.
Goals - A.Stewart, C.Elliott 3, L.Rander 2, J.Davies, J.Sykes, J.Sheedy, M.Leigh, S.Tarca, H.Fitzpatrick, J.Schinella, M.Rander.
   
           
               
    Round 7 20 May - 2.15pm
Kingswood Oval
 
Unley Mercedes Jets

4.5

7.9

11.11

15.14

(104)

Athelstone

2.4

5.4

8.4

9.8

(62)


Best - K.Durdin, J.Sheedy, A.Owen, J.Schinella, S.Tarca.
Goals - O.Petrohilos, L.Rander, J.Mozuras 2, C.Swift, D.Cluse, S.Sullivan.
   
               
           
    Round 8 27 May - 2.15pm
Max Amber
 
Athelstone

3.3

5.4

9.6

13.12

(90)

Scotch OC

2.4

4.8

4.10

5.12

(42)


Best - J.Sheedy, A.Owen, M.Mauriello, J.Mozuras, D.Cluse.
Goals - J.Sheedy, J.Sykes, C.Elliott 3, A.Stewart, J.Schinella, D.Cluse, L.Rander.

Achievements - Justin Sheedy 200 games.

   
           
               
    Round 9 3 June - 2.15pm
Broadview Oval
 
Athelstone

3.0

3.5

7.9

11.13

(79)

Broadview

2.3

3.6

3.8

7.9

(51)


Best - C.Lodovici, M.Glenn, K.Durdin, C.Elliott, T.Cotton.
Goals - C.Elliott 3, C.Swift, J.Sheedy 2, A.Stewart, J.Schinella, J.Sykes, D.Cluse.
   
               
           
    Round 10 17 June - 2.15pm
Haslam Oval
 
Athelstone

2.1

3.4

9.8

12.11

(83)

Pembroke OS

5.2

6.3

8.7

8.9

(57)


Best - K.Durdin, C.Elliott, J.Sheedy, J.Mozuras, L.Rander.
Goals - C.Elliott 5, L.Rander 2, J.Fisher, K.Durdin, J.Sykes, J.Sheedy, S.Tarca.
   
           
               
    Round 11 24 June - 2.15pm
Klemzig Oval
 
Gaza

3.0

7.4

7.6

10.10

(70)

Athelstone

3.5

5.7

7.13

8.15

(63)


Best - A.Stewart, A.Owen, J.Mozuras, M.Mauriello, S.Tarca.
Goals - A.Stewart 2, C.Elliott, J.Fisher, C.Diotallevi, L.Rander, J.Westover, J.Sheedy.
   
               
           
    Round 12 1 July - 2.15pm
Max Amber
 
Athelstone

4.6

7.7

11.11

13.13

(91)

PHOS Camden

2.1

3.3

4.9

11.12

(78)


Best - J.Mozuras, S.Tarca, C.Swift, J.Schinella, J.Sykes.
Goals - J.Sykes 4, C.Elliott 3, J.Schinella 2, L.Rander 2, J.Sheedy, S.Tarca.

Achievements - Kyle Durdin 50 games

   
           
               
    Round 13 8 July - 2.15pm
Henley Memorial Oval
 
Henley

2.3

4.5

9.7

11.8

(74)

Athelstone

1.1

3.2

5.2

11.3

(69)


Best - L.Rander, A.Stewart, A.Owen, D.Cluse, S.Tarca.
Goals - L.Rander 4, S.Tarca 3, J.Fisher, A.Owen, J.Bates, C.Diotallevi.
   
               
           
    Round 14 15 July - 2.15pm
Sacred Heart Senior College
 
Athelstone

1.5

5.7

9.11

11.15

(81)

Sacred Heart OC

4.1

5.5

7.5

8.6

(54)


Best - J.Mozuras, H.Fitzpatrick, S.Tarca, M.Glenn, A.Stewart.
Goals - J.Sykes 5, L.Hancl 2, A.Stewart, L.Rander, C.Elliott, M.Glenn.
   
           
               
    Round 15 29 July - 2.15pm
Max Amber
 
Athelstone

3.2

5.2

10.4

14.8

(92)

Unley Mercedes Jets

1.1

6.4

7.5

8.6

(54)


Best - J.Westover, J.Sheedy, A.Owen, J.Mozuras, L.Rander.
Goals - J.Sykes 3, J.Westover, L.Rander, C.Diotallevi, C.Elliott, D.Cluse 2, J.Schinella.
   
               
           
    Round 16 5 August - 2.15pm
Scotch College
 
Athelstone

4.2

6.5

9.12

10.17

(77)

Scotch OC

1.3

2.6

4.6

5.8

(38)


Best - M.Glenn, J.Westover, A.Stewart, J.Mozuras, C.Lodovici.
Goals - A.Stewart, C.Elliott, M.Leigh 2, L.Rander, J.Fisher, J.Westover, C.Lodovici.
   
           
               
    Round 17 12 August - 2.15pm
Max Amber
 
Athelstone

6.7

8.11

14.17

17.21

(123)

Broadview

2.0

3.0

5.1

7.4

(46)


Best - A.Owen, D.Cluse, A.Stewart, C.Lodovici, J.Sykes.
Goals - J.Sykes 6, A.Stewart 3, L.Rander, S.Sullivan, C.Elliott 2, J.Bates, J.Sheedy.

Achievements - Chrstopher Swift 100 games

   
               
           
    Round 18 19 August - 2.15pm
Hunter Park
 
Athelstone

3.4

8.6

10.10

14.13

(97)

Old Ignatians

1.4

6.6

8.7

9.8

(62)


Best - J.Sheedy, J.Bates, C.Elliott, A.Stewart, C.Lodovici.
Goals - C.Elliott 5, S.Tarca 3, A.Stewart 2, A.Owen, L.Rander, S.Sullivan, J.Sheedy.

Achievements - Jarrod Trish 150 games

   
           
           

 

 

 

               
 

PREMIERSHIP TABLE

 
   

W

D

L

F

A

Pts

%

 
  Henley

17

0

1

1763

957

34

64.82

 
 

Athelstone

13

0

5

1578

1150

26

57.84

 
  PHOS Camden

12

0

6

1618

1211

24

57.19

 
  Gaza

11

0

7

1418

1263

22

52.89

 
  Sacred Heart OC

10

0

8

1514

1144

20

56.96

 
  Unley Mercedes Jets

9

0

9

1322

1393

18

48.69

 
  Old Ignatians

7

0

11

1322

1412

14

48.35

 
  Broadview

4

0

14

1052

1693

8

38.32

 
  Scotch OC

4

0

14

999

1693

8

37.11

 
  Pembroke OS

3

0

15

1022

1692

6

37.66

 
               

 

           

    Qualifying
Final
26 August
Max Amber
 
Athelstone

1.1

4.4

6.7

9.7

(61)

PHOS Camden

3.2

3.3

4.5

6.8

(44)


Best - A.Stewart, C.Lodovici, A.Owen, J.Mozuras, J.Schinella.
Goals - L.Rander, J.Westover, J.Sykes 2, S.Sullivan, S.Tarca, J.Mozuras.
   
               
           
    Elimination
Final
26 August
Klemzig Oval
  Sacred Heart OC 9.12-66 defeated Gaza 9.10-64    
           
               
    2nd Semi
Final

2 September
Henley Memorial Oval

 
Athelstone

0.0

3.3

7.3

11.6

(72)

Henley

8.0

8.3

9.4

10.7

(67)


Best - M.Glenn, L.Rander, J.Sheedy, J.Mozuras, A.Stewart.
Goals - L.Rander 3, J.Schinella, M.Leigh 2, A.Stewart, C.Elliott, D.Cluse, J.Sheedy.
   
               
           
    1st Semi
Final
2 September
Camden Oval
 

PHOS Camden

3.2

5.5

6.9

9.12

(66)

Sacred Heart OC

0.4

1.6

3.7

5.10

(40)

 
   
           
               
    Preliminary
Final
9 September
Henley Memorial Oval
 
Henley

2.8

4.9

7.11

9.14

(68)

PHOS Camden

1.0

1.2

5.3

7.4

(46)

.
   
               
           
    GRAND
FINAL
16 September
Thebarton Oval
 
Henley

1.2

5.5

6.7

9.9

(63)

Athelstone

3.3

4.5

6.7

6.9

(45)

Best - A.Owen, J.Sheedy, C.Lodovici, M.Newell, M.Rander.
Goals - L.Rander, M.Leigh, J.Sheedy, S.Sullivan, C.Elliott, C.Lodovici,

   
           
           

GOALKICKERS
 

 

 

 
 

CLUB BEST & FAIREST

 
  Aaron Stewart and Justin Sheedy

161

 
  Jack Mozuras

152

 
  Angus Owen

125

 
  Matthew Glenn

84

 
  Kyle Durdin

72

 
  Christian Elliott

71

 
  Chris Lodovici

67

 
  Luke Rander

63

 
  Jonte Bates

48

 
  Josh Schinella

37

 
  Sam Tarca

36

 
  Jake Westover

34

 
  Heath Fitzpatrick

31

 
  Josh Sykes

19

 
  Matt Mauriello

18

 
  Michael Newell

16

 
  Christopher Swift

16

 
  Dan Cluse

14

 
  Michael Rander

10

 
  Chris Diotallevi

7

 
  Scott Sullivan

7

 
  John Fisher

4

 
  Oliver Petrohilos

3

 
  Tom Cotton

2

 
  Alex Davies

1

 
 

 

 

 

 
 

TROPHY WINNERS

 
  Best and Fairest Aaron Stewart and Justin Sheedy  
  Third Best and Fairest Jack Mozuras  
  Most Consistent Angus Owen  
  Best Team Man Jonte Bates  
  Coach's Trophy Josh Schinella  
  Most Improved Kyle Durdin  
  Leading Goalkicker Christian Elliott  
  Best In Finals Jack Mozuras  
 

 

 

     

   

SAAFL MEDAL VOTES

   
   
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Tot

Justin Sheedy (2nd)

-

3

-

-

3

-

1

3

-

-

1

2

-

-

3

1

2

2

21

Jack Mozuras

2

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

2

3

-

10

Josh Schinella

1

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

3

-

-

-

3

-

-

9

Jake Westover

-

2

-

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

-

6

Luke Rander

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

3

5

Matthew Glenn

-

-

-

-

-

1

-

-

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

4

Jonte Bates

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

-

1

-

-

-

-

4

Heath Fitzpatrick

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

3

Scott Sullivan

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Christian Elliott

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Aaron Stewart

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

Josh Sykes

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

1

Kyle Durdin

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

1