2016 - A Grade

   
     
         
   

Competing in the South Australian Amateur Football League in Division 3

   
         
   

Coach :
Assistant Coaches :
Team Manager :
Runner :
Captain :
Leadership Group :

  Jade Sheedy
Tod Barabas, Roger Lomman, John Tomaselli
Shirley Skinner
Jason Bielak
Scott Sullivan
Heath Fitzpatrick, Dan Sullivan, Matthew Mauriello, Scott Barabas
   
     

  

 

 

 
     
   

FIXTURE and RESULTS

   
     
         
    Round 1 9 April - 2.15pm
Max Amber
 
Athelstone

6.4

9.11

15.13

20.13

(133)

Golden Grove

4.1

7.4

8.7

10.9

(69)


Best - M.Mauriello, J.Sheedy, M.Leigh, J.Schinella, C.Swift.
Goals - C.Swift 4, J.Sheedy, M.Leigh 3, S.Tarca, J.Schinella, O.Petrohilos, L.Rander 2, M.Mauriello, D.Sykes.
   
               
           
    Round 2 16 April - 2.15pm
Plympton Oval
 
Athelstone

3.4

4.7

11.8

13.11

(89)

Plympton

2.3

4.7

5.9

8.10

(58)


Best - S.Sullivan, J.Bates, H.Fitzpatrick, K.Durdin, M.Rander.
Goals - M.Leigh 3, S.Sullivan, J.Schinella, L.Rander 2, J.Mozuras, P.Biancardi, J.Bates, J.Sheedy. 
   
           
               
    Round 3 23 April  - 2.15pm
Max Amber
 
Flinders Park

2.2

7.3

11.10

13.11

(89)

Athelstone

3.1

6.1

7.1

11.6

(72)


Best - A.Owen, S.Barabas, L.Rander, H.Fitzpatrick, M.Mauriello.
Goals - S.Tarca 3, J.Sheedy, C.Swift 2, J.Sykes, S.Sullivan, A.Marotta, L.Rander.
   
               
           
    Round 4 30 April - 2.15pm
Max Amber
 
Athelstone

4.3

10.5

14.10

20.12

(132)

Walkerville

0.3

1.5

2.5

4.8

(32)


Best - S.Sullivan, M.Leigh, A.Owen, Justin Sheedy, J.Sykes.
Goals - J.Sykes 5, Justin Sheedy, M.Leigh 3, L.Hancl, L.Rander 2, J.Orlando, S.Sullivan, M.Mauriello, Jade Sheedy, S.Tarca.
   
           
               
    Round 5 7 May - 2.15pm
Max Amber
 
Athelstone

4.2

6.3

10.6

16.11

(107)

Gepps Cross

2.1

2.2

5.3

5.4

(34)


Best - S.Monda, Justin Sheedy, H.Fitzpatrick, S.Barabas, D.Sullivan.
Goals - J.Sykes 5, L.Rander, M.Mauriello, L.Tomaselli, S.Tarca 2, S.Barabas, S.Sullivan, Justin Sheedy.
   
               
           
    Round 6 14 May - 2.15pm
Haslam Oval
 
Athelstone

2.5

7.8

9.10

16.16

(112)

Pembroke OS

3.2

5.5

5.6

6.9

(45)


Best - L.Rander, A.Owen, H.Fitzpatrick, D.Sullivan, M.Newell.
Goals - S.Sullivan, J.Bottrill, L.Rander 3, M.Leigh, Jade Sheedy, Justin Sheedy, J.Orlando.
   
           
               
    Round 7 21 May - 2.15pm
Max Amber
 
Athelstone

6.3

10.6

14.12

16.16

(112)

Mitcham

2.1

6.4

10.7

13.9

(87)


Best - S.Monda, Justin Sheedy, B.Lomman, S.Tarca, L.Rander.
Goals - J.Sykes 4, Justin Sheedy 3, C.Swift, L.Rander, S.Sullivan 2, J.Schinella, P.Biancardi, S.Tarca.
   
               
           
    Round 8 28 May - 2.15pm
Blair Athol Reserve
 
Athelstone

11.2

20.7

25.10

30.13

(193)

Kilburn

2.5

3.7

7.11

10.15

(75)


Best - L.Rander, M.Leigh, M.Mauriello, S.Sullivan, S.Tarca.
Goals - L.Rander 10, M.Leigh 6, S.Tarca 3, Jade Sheedy, J.Bottrill, L.Hancl, P.Biancardi 2, T.Bywater-Nemeth, C.Swift, Justin Sheedy.
   
           
               
    Round 9 4 June - 2.15pm
Pedlar Reserve
 
Athelstone

1.2

2.3

7.10

10.13

(73)

Seaton Ramblers

4.2

8.3

8.4

11.4

(70)


Best - M.Newell, M.Leigh, J.Bates, D.Sullivan, P.Biancardi.
Goals - T.Clayton, Justin Sheedy 3, P.Biancardi, M.Leigh, S.Sullivan, L.Rander.
   
               
           
    Round 10 18 June - 2.15pm
Harpers Field
 
Athelstone

2.2

3.4

8.5

10.9

(69)

Golden Grove

3.4

6.8

7.13

8.16

(64)


Best - Justin Sheedy, S.Sullivan, H.Fitzpatrick, C.Swift, A.Owen.
Goals - S.Tarca 3, L.Rander 2, L.Hancl, J.Bates, M.Mauriello, H.Fitzpatrick, P.Biancardi.
   
           
               
    Round 11 25 June - 2.15pm
Max Amber
 
Athelstone

3.6

9.7

14.12

20.15

(135)

Plympton

2.0

5.3

6.3

9.5

(59)


Best - P.Biancardi, H.Fitzpatrick, Justin Sheedy, L.Rander, J.Schinella.
Goals - L.Rander 5, P.Biancardi, T.Clayton 4, C.Swift 2, S.Tarca, Justin Sheedy, J.Westover, C.Diotallevi, S.Sullivan.
   
               
           
    Round 12 2 July - 2.15pm
Flinders Park
 
Athelstone

1.1

5.6

6.7

13.8

(86)

Flinders Park

0.1

0.2

1.3

2.3

(15)


Best - J.Bates, M.Mauriello, Justin Sheedy, J.Schinella, H.Fitzpatrick.
Goals - J.Sykes, C.Diotallevi 3, C.Swift 2, J.Orlando, J.Schinella, Justin Sheedy, M.Mauriello, P.Biancardi.
   
           
               
    Round 13 9 July - 2.15pm
Walkerville Recreation Ground
 
Athelstone

4.2

10.3

15.8

18.12

(120)

Walkerville

4.1

4.4

4.5

5.6

(36)


Best - H.Fitzpatrick, L.Rander, M.Mauriello, C.Diotallevi, D.Sullivan.
Goals - L.Rander 7, J.Sykes, Justin Sheedy 3, S.Tarca 2, J.Orlando, J.Schinella, S.Sullivan.
   
               
           
    Round 14 16 July - 2.15pm
Duncan Fraser Reserve
 
Athelstone

5.2

12.3

17.11

21.18

(144)

Gepps Cross

0.1

2.2

3.5

9.5

(59)


Best - A.Owen, J.Mozuras, C.Swift, M.Mauriello, S.Tarca.
Goals - L.Rander, J.Sykes 4, C.Swift 3, S.Tarca, J.Mozuras 2, J.Schinella, K.Durdin, S.Sullivan, Justin Sheedy, P.Biancardi, M.Newell.
   
           
               
    Round 15 23 July - 2.15pm
Max Amber
 
Athelstone

3.4

4.5

5.9

8.13

(61)

Pembroke OS

1.3

3.5

5.5

5.7

(37)


Best - A.Davues, Justin Sheedy, C.Diotallevi, L.Rander, H.Fitzpatrick.
Goals - L.Rander 3, M.Leigh 2, Justin Sheedy, C.Diotallevi, S.Tarca.
   
               
           
    Round 16 30 July - 2.15pm
Thomas Farms Oval
 

Athelstone

6.2

7.5

9.7

12.8

(80)

Mitcham

1.1

4.3

5.6

6.8

(44)


Best - J.Schinella, J.Westover, S.Tarca, T.Clayton, H.Fitzpatrick.
Goals - T.Clayton 6, C.Swift, L.Rander 2, S.Tarca, J.Westover.

 

Achievements - Heath Fitzpatrick 100 Games, Jonte Bates 50 Games.

   
           
               
    Round 17 6 August - 2.15pm
Max Amber
 

Athelstone

4.4

11.12

16.17

23.21

(159)

Kilburn

2.3

2.4

4.7

4.8

(32)


Best - H.Fitzpatrick, C.Swift, A.Owen, S.Tarca, M.Mauriello.
Goals - L.Rander 5, C.Diotallevi, S.Tarca, J.Schinella 3, S.Sullivan, J.Orlando, J.Westover 2, T.Clayton, A.Owen, C.Swift.

 

Achievements - Matthew Mauriello 50 Games.

   
               
           
    Round 18 13 August - 2.15pm
Max Amber
 
Athelstone

5.2

13.3

19.7

21.9

(135)

Seaton Ramblers

3.1

4.2

10.3

13.6

(84)


Best - M.Leigh, Justin Sheedy, S.Monda, J.Mozuras, C.Diotallevi.
Goals - M.Leigh 5, T.Clayton 4, L.Rander 3, Justin Sheedy, C.Swift 2, C.Diotallevi, M.Mauriello, M.Newell, O.Petrohilos, J.Mozuras.
   
           
           

 

 

 

               
 

PREMIERSHIP TABLE

 
   

W

D

L

F

A

Pts

%

 
  Athelstone

17

0

1

2012

989

34

67.04

 
 

Flinders Park

14

0

4

1616

1151

28

58.40

 
  Pembroke OS

12

0

6

1774

1265

24

58.37

 
  Mitcham

12

0

6

1635

1353

24

54.72

 
  Seaton Ramblers

11

0

7

1725

1363

22

55.86

 
  Plympton

8

0

10

1262

1722

16

42.29

 
  Golden Grove

7

0

11

1544

1577

14

49.47

 
  Walkerville

5

0

13

1243

1663

10

42.77

 
  Gepps Cross

3

0

15

1029

1796

6

36.42

 
  Kilburn

1

0

17

1367

2328

2

37.00

 
               

 

           

    Qualifying
Final
20 August
Flinders Park Oval
 
Pembroke OS

3.1

3.2

8.3

8.5

(53)

Flinders Park

2.2

4.6

5.8

5.9

(39)


   
               
           
    Elimination
Final
20 August
Thomas Farms Oval
 
Seaton Ramblers

1.3

5.6

9.12

14.18

(102)

Mitcham

1.3

1.5

4.7

7.11

(53)


   
           
               
    2nd Semi
Final

27 August
Max Amber Sportsfield

 
Pembroke OS

3.6

4.8

8.10

9.12

(66)

Athelstone

3.1

6.5

7.10

7.12

(54)


Best -  O.Petrohilos, J.Schinella, H.Fitzpatrick, Justin Sheedy, A.Owen.
Goals -  J. Schinella, M.Leigh 2, T.Clayton, Justin Sheedy, O.Petrohilos.
   
               
           
    1st Semi
Final
27 August
St Marys Park
  Seaton Ramblers 12.7-79 defeated Flinders Park 7.15-57.    
           
               
    Preliminary
Final
3 September
Max Amber Sportsfield
 
Athelstone

6.2

12.6

16.10

23.11

(149)

Seaton Ramblers

1.6

1.9

4.10

5.13

(43)


Best - J.Bates, Justin Sheedy, J.Mozuras, M.Leigh, H.Fitzpatrick.
Goals - L.Rander, S.Sullivan, J.Sheedy 3, T.Clayton, M.Leigh 2, M.Newell, O.Petrohilos, A.Davies, C.Swift, J.Westover, S.Monda, S.Tarca, H.Fitzpatrick, C.Diotallevi, J.Schinella.
   
               
           
    GRAND
FINAL
10 September
Thebarton Oval
 
Pembroke OS

4.1

5.4

5.7

5.7

(37)

Athelstone

0.4

0.8

0.12

3.13

(31)


Best - A.Davies, S.Sullivan, A.Owen, C.Swift, J.Bates.
Goals - L.Rander 2, C.Swift.

Achievements - Chris Diotallevi 100 Games.

   
           
           

GOALKICKERS
 

 

 

 
 

CLUB BEST & FAIREST

 
  Justin Sheedy

181

 
  Heath Fitzpatrick

139

 
  Luke Rander

103

 
  Angus Owen

95

 
  Scott Sullivan

87

 
  Matthew Leigh

83

 
  Matthew Mauriello

74

 
  Jonte Bates

71

 
  Stephan Monda

49

 
  Josh Schinella

42

 
  Chrstopher Swift

42

 
  Alex Davies

39

 
  Jack Mozuras

39

 
  Sam Tarca

28

 
  Pelle Biancardi

25

 
  Dan Sullivan

24

 
  Michael Newell

23

 
  Scott Barabas

22

 
  Chris Diotallevi

21

 
  Oliver Petrohilos

16

 
  Jake Westover

16

 
  Tom Clayton

9

 
  Ben Lomman

9

 
  Kyle Durdin

8

 
  Josh Sykes

7

 
  Lennon Hancl

4

 
  Michael Rander

3

 
  Adam Marotta

1

 
 

 

 

 

 
 

TROPHY WINNERS

 
  Best and Fairest Justin Sheedy  
  Runner Up Best and Fairest Heath Fitzpatrick  
  Third Best and Fairest Luke Rander  
  Most Consistent Scott Sullivan  
  Best Team Man Angus Owen  
  Coach's Trophy Scott Barabas  
  Most Improved James Davies  
  Leading Goalkicker Luke Rander  
  Best In Finals Justin Sheedy  
 

 

 

     

   

SAAFL MEDAL VOTES

   
   
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Tot

Justin Sheedy (2nd)

-

3

-

3

3

-

-

2

-

-

-

3

1

3

3

-

-

2

23

Sam Tarca

3

-

-

-

1

-

-

-

-

3

2

-

2

-

-

-

-

3

14

Scott Sullivan

-

2

-

-

-

3

-

1

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

8

Matthew Leigh

-

-

-

2

-

-

-

3

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

7

Luke Rander

-

-

-

-

-

1

3

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

-

7

Josh Schinella

-

-

-

-

2

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

6

Christopher Swift

2

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

-

2

-

-

-

-

6

Jonte Bates

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

2

-

-

-

3

Heath Fitzpatrick

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

-

-

-

3

Michael Newell

-

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Jake Westover

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

-

3

Matthew Mauriello

-

-

-

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Daniel Sullivan

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

2

Scott Barabas

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

Pelle Biancardi

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

1

Kyle Durdin

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

Jack Mozuras

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

1

Jade Sheedy

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1