2014 - B Grade

   
     
         
   

Competing in the South Australian Amateur Football League in Division 3 Reserves

   
         
   

Coach :
Team Manager :
Runner :
Captain :
Vice Captain :

 

John Tomaselli
Kaitlin Tomaselli
Jason Bielak
Luke Tarca
Tyson Waldon

   
     

  

 

 

 
     
   

FIXTURE and RESULTS

   
     
         
   

Round 1

5 April - 12.15pm
Max Amber

 

Unley-Mercedes Jets
Athelstone

4.4
0.1

9.7
0.3

10.9
1.9

14.11
2.10

(95)
(22)

Best - D.Polito, S.Goed, L.Davis, A.Beaton, L.Johncock.
Goals - L.Cross, J.Griguol.

   
               
           
   

Round 2

12 April - 12.15pm
Price Memorial Oval

 
Athelstone
Mitcham

2.4
2.0

5.5
5.1

7.5
9.4

12.8
11.4

(80)
(70)


Best - L.Tarca, T.Fitzpatrick, S.Goed, C.Swift, T.Ruch.
Goals - C.Swift 5, T.Waldon, S.Goed 2, T.McPeake, K.Durdin, M.Piro. 
   
           
               
   

Round 3

25 April - 12.15pm
Max Amber

 
Athelstone
Plympton

4.4
0.0

7.8
0.3

11.12
4.6

15.15
7.9

(105)
(51)


Best - C.Swift, L.Tarca, M.Piro, L.Tomaselli, D.Polito.
Goals - C.Swift 5, T.Waldon, S.Goed 3, N.Langone, K.Durdin, D.Polito, M.Piro.
   
               
           
   

Round 4

3 May - 12.15pm
Modbury Sports Reserve

 
Modbury
Athelstone

3.2
0.1

8.5
1.1

12.7
2.3

18.9
3.4

(117)
(22)


Best - L.Johncock, L.Tarca, S.Goed, T.Cotton, T.Ruch.
Goals - J.Duigan, S.Goed, S.Harkin.
   
           
               
   

Round 5

10 May - 12.15pm
Max Amber

 
Athelstone
Seaton Ramblers

1.3
1.4

7.5
3.4

10.5
7.8

11.6
9.11

(72)
(65)


Best - N.Langone, L.Hancl, S.Tarca, L.Davis, L.Johncock.
Goals - J.Farnan 3, C.Baker, S.Tarca, T.McPeake 2, M.Piro, T.Waldon.

Achievement - Cambell Baker 50 Games
   
               
           
   

Round 6

17 May - 12.15pm
Blair Athol Reserve

 
Athelstone
Kilburn

0.0
0.0

0.0
0.0

0.0
0.0

10.0
0.0

(60)
(0)


FORFEIT
   
           
               
   

Round 7

24 May - 12.15pm
Max Amber

 
Pembroke OS
Athelstone

4.1
1.3

10.2
2.5

13.5
3.6

20.6
5.9

(126)
(39)


Best - S.Monda, N.Langone, S.Tarca, M.Jonas, A.Beaton.
Goals - S.Tarca, J.Farnan, J.Bielak, M.Piro, M.Jonas.
   
               
           
   

Round 8

31 May - 12.15pm
Hunter Park

 
Old Ignatians
Athelstone

8.3
1.1

11.8
1.4

15.12
1.5

18.12
2.7

(120)
(19)


Best - B.Norsworthy, J.Pyke, T.Ruch, M.Jonas, S.Tarca.
Goals - B.Norsworthy, S.Tarca.

Achievements - Alex Beaton 50 Games.
   
           
               
   

Round 9

14 June - 12.15pm
Max Amber

 
Athelstone
Salisbury

2.2
2.1

3.3
5.5

5.6
6.5

10.8
7.6

(68)
(48)


Best - J.Pyke, T.Ruch, A.Beaton, L.Davis, L.Tomaselli.
Goals - T.Ruch 3, C.Baker 2, M.Jonas, B.Norsworthy, M.Piro, S.Tarca, T.Waldon.
   
               
           
   

Round 10

21 June - 12.15pm
Kingswood Oval

 
Unley Mercedes Jets
Athelstone

6.3
0.2

13.10
0.3

16.13
2.4

20.15
4.7

(135)
(31)


Best - L.Tarca, A.Waldon, J.Owen, J.Guidera, A.Geracitano.
Goals - L.Tarca, M.Piro, A.Geracitano, A.Beaton.

Achievements - Xavier Davey 50 Games.
   
           
               
   

Round 11

28 June - 12.15pm
Max Amber

 
Mitcham
Athelstone

2.3
2.1

3.3
4.4

7.8
4.4

7.8
4.6

(30)
(50)


Best - S.Monda, L.Hancl, L.Davis, T.Fabian, D.Iles.
Goals - T.McPeake, S.Tarca, A.Beaton, M.Jonas.

Achievements - Jacob Owen 50 Games.
   
               
           
   

Round 12

5 July - 12.15pm
Plympton Oval

 
Plympton
Athelstone

3.2
0.4

5.5
1.6

8.6
1.12

16.9
1.12

(105)
(18)


Best - L.Todd, D.Iles, L.Davis, J.Owen, L.Tomaselli.
Goals - M.Piro.
   
           
               
   

Round 13

12 July - 12.15pm
Max Amber

 
Modbury
Athelstone

1.5
3.1

3.8
4.1

4.13
4.3

7.14
6.4

(56)
(40)


Best - J.Pike, J.Pyke, J.Owen, K.Durdin, S.Monda.
Goals - C.Diotallevi 2, K.Durdin, P.Biancardi, M.Piro, L.Tomaselli.
   
               
           
   

Round 14

19 July - 12.15pm
Pedlar Reserve

 
Athelstone
Seaton Ramblers

3.2
3.2

5.5
4.4

8.8
8.5

15.10
8.6

(100)
(54)


Best - S.Monda, J.Pike, D.Polito, P.Biancardi, C.Diotallevi.
Goals - S.Goed 4, J.Pike 3, P.Biancardi, L.Hancl, C.Diotallevi, M.Piro, L.Tomaselli, B.Norsworthy, T.Waldon, L.Oatway.
 
   
           
               
   

Round 15

26 July - 12.15pm
Max Amber

 
Athelstone
Kilburn

0.0
0.0

0.0
0.0

0.0
0.0

10.0
0.0

(60)
(0)


FORFEIT 
   
               
           
   

Round 16

2 August - 12.15pm
Haslam Oval

 
Pembroke OS
Athelstone

4.3
0.3

5.5
2.5

5.10
2.7

8.11
3.8

(59)
(26)


Best - S.Goed, M.Piro, M.Jonas, T.Waldon, L.Hancl.
Goals - A.Katern, M.Piro, L.Tarca.
   
           
               
   

Round 17

9 August - 12.15pm
Max Amber

 
Old Ignatians
Athelstone

4.4
0.0

6.9
1.3

8.11
4.3

12.12
7.4

(84)
(46)


Best - M.Piro, S.Monda, T.Fitzpatrick, S.Tarca, M.Langman.
Goals - M.Piro 5, S.Tarca, J.Pike.
   
               
           
   

Round 18

16 August - 12.15pm
Salisbury Oval

 
Athelstone
Salisbury

0.2
3.2

3.5
3.6

7.9
3.6

9.10
6.7

(64)
(43)


Best - J.Mozuras, N.Langone, S.Tarca, J.Orlando, A.Katern.
Goals - M.Piro 3, C.McPeake, T.McPeake 2, A.Katern, S.Goed.
   
           
           

 

 

 

               
 

PREMIERSHIP TABLE

 
   

W

D

L

F

A

Pts

%

 
  Modbury
Unley Mercedes
Old Ignatians
Pembroke OS
Plympton
Athelstone
Salisbury
Seaton Ramblers
Mitcham
Kilburn

17
14
13
13
11
7
6
5
4
0

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

1
4
5
5
7
11
12
13
14
18

1633
1549
1490
1293
1320
909
865
919
704
0

484
734
789
956
1022
1279
1203
1580
1555
1080

34
28
26
26
22
14
12
10
8
0

77.14
67.85
65.38
57.49
56.36
41.54
41.83
36.77
31.16
0.00

 
               

 

           

    Qualifying
Final
23 August
Kingswood Oval
  Old Ignatians 9.10-64 d Unley Mercedes 7.3-45    
               
           
    Elimination
Final
23 August
Haslam Oval
  Pembroke OS 15.5-95 d Plympton 9.11-65    
           
               
    2nd Semi
Final
30 August
Walkerville Recreation Ground
  Old Ignatians 9.9-63 d Modbury 9.5-59    
               
           
    1st Semi
Final
30 August
Kingswood Oval
  Pembroke OS 13.10-88 d Unley Mercedes 10.20-80    
           
               
    Preliminary
Final
6 September
Modbury Sports Reserve
  Modbury 9.8-62 d Pembroke OS 6.10-46    
               
           
    GRAND
FINAL
13 September
Thebarton Oval
  Old Ignatians 8.3-51 d Modbury 6.11-47
   
           
           

GOALKICKERS
 

 

 

 
 

CLUB BEST & FAIREST

 
  Stephan Monda
Luke Tarca
Lennon Hancl
Langdon Davis
Tyler Fitzpatrick
Nathan Langone
Stephen Goed
Sam Tarca
Jacob Owen
Josh Pike
Jarrod Pyke
Lachlan Johncock
Mario Piro
Leigh Todd
Alex Beaton
Tom Cotton
Christopher Swift
Luke Tomaselli
Kyle Durdin
Todd Ruch
Jack Mozuras
Dylan Polito
Mitch Jonas
David Iles
Chris Diotallevi
Tom Fabian
Andrew Geracitano
Josh Guidera
Adam Waldon
Anthony Katern
Tyson Waldon
Cambell Baker
Pelle Biancardi
Mark Langman
Todd McPeake
Jesse Orlando
Matt Christiansen
Brendan Norsworthy
Jim Farnan
Josh Skinner
Ben Lomman

54
47
44
43
38
34
27
26
26
26
26
25
24
22
21
21
21
19
16
16
15
15
14
13
12
9
7
7
7
6
6
5
5
5
4
4
3
3
2
1
1

 

 

  

 
 

TROPHY WINNERS

 
  Best and Fairest Stephan Monda  
  Runner Up Best and Fairest Luke Tarca  
  Best Team Man Langdon Davis  
  Most Consistent Tyler Fitzpatrick  
  Coach's Award Cambell Baker  
 

 

     

   

SAAFL MEDAL VOTES

   
   
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Tot

Stephan Monda (1st)

-

3

2

-

3

-

2

-

3

-

-

-

-

-

-

1

2

3

19

Josh Pike

-

-

-

-

-

-

-

2

1

-

-

-

3

-

-

-

-

-

6

Dylan Polito

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

3

Christopher Swift

-

-

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Luke Tomaselli

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

-

-

3

Luke Tarca

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

-

2

Lennon Hancl

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

1

Nathan Langone

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

Jack Mozuras

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

1

Adam Waldon

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

1