2013 - B Grade

   
     
         
   

Competing in the South Australian Amateur Football League in Division 3 Reserves

   
         
   

Coach :
Assistant Coach :
Team Manager :
Runner :
Captain :
Vice Captain :

 

Luke Harrington
John Tomaselli
Mal Kelly
Rodney Langman
Chase McPeake
Alex Guy, Peter Fisher, Luke Tarca

   
     

  

 

 

 
     
   

FIXTURE and RESULTS

   
     
         
    Round 1 6 April - 12.15pm
Max Amber
 
Athelstone
Scotch OC

0.8
1.3

1.10
3.5

2.13
5.8

9.13
7.9

(67)
(51)


Best - G.Chau, P.Fisher, P.Biancadi, J.Benson, L.Tomaselli.
Goals - C.Whenan, P.Biancardi 2, J.Farnan, L.Hancl, J.Orlando, A.Waldon, M.Langman.
   
               
           
    Round 2 13 April - 12.15pm
Dwight Reserve
 
Athelstone
Eastern Park

4.5
1.0

9.8
1.1

15.18
1.2

19.22
5.8

(136)
(38)


Best - C.Whenan, C.McPeake, S.Monda, K.Durdin, D.Sullivan.
Goals - C.Whenan 5, A.Waldon 4, S.Harkin, C.McPeake, J.Chigwidden, R.Castellano 2, P.Biancardi, M.Caudle.
   
           
               
    Round 3 20 April  - 12.15pm
Max Amber
 
Athelstone
Mitcham

4.2
3.1

6.6
4.2

12.10
4.4

15.14
4.6

(104)
(30)


Best - J.Mozuras, S.Monda, M.Osborne, A.Waldon, C.McPeake.
Goals -J.Chigwidden 4, A.Waldon 3, S.Harkin, C.McPeake 2, C.Whenan, P.Biancardi, J.Mozuras, R.Castellano.
   
               
           
    Round 4 27 April - 12.15pm
Payneham Oval
 
Athelstone
Payneham NU

2.1
2.4

4.5
4.4

4.9
6.5

10.12
7.7

(72)
(49)


Best - S.Monda, J.Bates, J.Pike, C.Baker, M.Caudle.
Goals -C.McPeake 3, J.Orlando 2, J.Pike, G.Chau, J.Chigwidden, J.Bates, J.Benson.
   
           
               
    Round 5 4 May - 12.15pm
Max Amber
 
Athelstone
Pembroke OS

3.0
0.3

5.1
3.7

8.2
4.10

8.4
5.13

(52)
(43)


Best - R.Baker, J.Orlando, M.Langman, P.Fisher, T.Waldon.
Goals - J.Chigwidden 2, C.McPeake, R.Baker, L.Tarca, J.Orlando, J.Benson, M.Caudle.
   
               
           
    Round 6 11 May - 12.15pm
Kingswood Oval
 
Athelstone
Unley Mercedes Jets

4.2
2.3

6.7
6.8

15.9
9.9

21.11
10.13

(137)
(73)


Best - L.Tomaselli, C.McPeake, M.Caudle, P.Fisher, M.Osborne.
Goals - M.Caudle 4, J.Orlando, L.Tomaselli 3, J.Chigwidden, L.Harrington, R.Baker, C.McPeake 2, C.Baker, P.Fisher, A.Waldon.

Achievements - Adam Waldon 150 Games.
   
           
               
    Round 7 18 May - 12.15pm
Max Amber
 
Seaton Ramblers
Athelstone

1.4
4.2

5.8
5.3

9.12
5.3

11.16
8.4

(82)
(52)


Best - T.Waldon, P.Fisher, M.Pellizzari, D.Polito, L.Hancl.
Goals - T.Waldon 3, L.Harrington 2, D.Sullivan, A.Beaton, J.Orlando.
   
               
           
    Round 8 25 May - 12.15pm
Hunter Park
 
Old Ignatians
Athelstone

2.1
1.3

5.4
3.3

6.7
5.9

8.8
6.11

(56)
(47)


Best - M.Langman, T.Waldon, M.Osborne, J.Benson, G.Chau.
Goals - J.Chigwidden 2, G.Chau, J.Orlando, M.Caudle, M.Langman.
   
           
               
    Round 9 1 June - 12.15pm
Max Amber
 
Athelstone
Salisbury

2.0
2.2

5.3
3.3

6.6
4.6

7.8
6.7

(50)
(43)


Best - C.Diotallevi, L.Jenkins, M.Pellizzari, A.Waldon, J.Benson.
Goals - M.Caudle 2, D.Polito, M.Piro, L.Hancl, J.Chigwidden, J.Benson.
   
               
           
    Round 10 15 June - 12.15pm
Max Amber
 
Athelstone
Eastern Park

3.6
2.3

9.12
2.3

13.17
3.3

17.19
3.3

(121)
(21)


Best - L.Hancl, L.Jenkins, M.Osborne, S.Monda, L.Tarca.
Goals - C.Whenan, A.Waldon 3, L.Tarca, M.Caudle, T.Waldon 2, L.Oatway, L.Hancl, M.Pellizzari, B.Lomman, L.Harrington.
   
           
               
    Round 11 22 June - 12.15pm
Scotch College Oval
 
Scotch OC
Athelstone

4.3
1.1

7.7
3.2

10.10
5.3

13.13
6.5

(91)
(41)


Best - S.Monda, M.Christiansen, D.Polito, L.Tarca, C.Whenan.
Goals - J.Chigwidden 2, L.Harrington, S.Monda, D.Polito, L.Hancl.
   
               
           
    Round 12 29 June - 12.15pm
Price Memorial Oval
 
Athelstone
Mitcham

4.6
2.0

9.8
6.1

13.12
8.2

16.14
9.4

(110)
(58)


Best - J.Benson, L.Hancl, C.Whenan, P.Fisher, M.Caudle.
Goals - C.Whenan, A.Waldon, M.Caudle 4, L.Hancl 2, J.Orlando, B.Lomman.
   
           
               
    Round 13 6 July - 12.15pm
Max Amber
 
Payneham NU
Athelstone

3.2
3.3

6.3
5.4

8.6
6.5

11.8
8.8

(74)
(56)


Best - K.Durdin, M.Pellizzari, B.Lomman, M.Langman, J.Benson.
Goals - C.Whenan 4, J.Benson 2, M.Caudle, J.Chigwidden.
   
               
           
    Round 14 13 July - 12.15pm
Haslam Oval
 
Athelstone
Pembroke OS

1.3
3.6

3.7
4.5

5.7
8.10

11.11
8.12

(77)
(60)


Best - P.Biancardi, M.Langman, L.Hancl, J.Bates, L.Tomaselli.
Goals - M.Caudle, P.Biancardi, C.Whenan, J.Chigwidden 2, M.Osborne, L.Hancl, L.Tomaselli.
   
           
               
    Round 15 20 July - 12.15pm
Max Amber
 
Athelstone
Unley Mercedes Jets

3.3
1.3

4.3
2.9

6.7
4.11

12.7
8.12

(79)
(60)


Best - P.Biancardi, C.Whenan, L.Hancl, M.Osborne, J.Chigwidden.
Goals - C.Whenan 3, M.Langman, J.Chigwidden 2, L.Oatway, M.Caudle, K.Durdin, P.Biancardi, B.Lomman.
   
               
           
    Round 16 27 July - 12.15pm
Pedlar Reserve
 
Athelstone
Seaton Ramblers

1.2
3.3

6.3
5.5

8.4
6.11

12.11
7.11

(83)
(53)


Best - B.Lomman, C.McPeake, M.Caudle, D.Sullivan, M.Christiansen.
Goals - J.Chigwidden 4, M.Caudle 2, B.Lomman, J.Orlando, M.Piro, L.Hancl, M.Langman, C.McPeake.

Achievements - Chase McPeake 150 Games
   
           
               
    Round 17 3 August - 12.15pm
Max Amber
 
Old Ignatians
Athelstone

2.2
1.1

5.5
3.3

6.8
4.5

10.9
4.7

(69)
(31)


Best - D.Sullivan, M.Osborne, C.McPeake, B.Lomman, M.Pellizzari.
Goals - J.Owen 2, C.Whenan, M.Caudle.

Achievements - Luke Harrington 100 Games
   
               
           
    Round 18 10 August - 12.15pm
Salisbury Oval
 
Athelstone
Salisbury

4.3
3.2

8.7
4.4

11.10
4.7

13.16
5.9

(94)
(39)


Best - A.Guy, M.Caudle, M.Osborne, D.Sullivan, C.Baker.
Goals - C.Swift 3, B.Lomman, M.Caudle, L.Hancl 2, J.Owen, C.Whenan, J.Farnan, J.Chigwidden.
   
           
           

 

 

 

               
 

PREMIERSHIP TABLE

 
   

W

D

L

F

A

Pts

%

 
  Old Ignatians
Athelstone
Pembroke OS
Seaton Ramblers
Payneham NU
Unley Mercedes
Salisbury
Scotch OC
Mitcham
Eastern Park

14
13
11
11
10
9
8
8
4
2

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

4
5
7
7
8
9
10
10
14
16

1490
1410
1298
1246
1399
1479
1196
1157
940
548

788
990
1027
1186
1043
1308
1099
1135
1473
2114

28
26
22
22
20
18
16
16
8
4

65.41
58.75
55.83
51.23
57.29
53.07
52.11
50.48
38.96
20.59

 
               

 

           

    Qualifying
Final
17 August
Unley Oval
 
Pembroke OS
Athelstone

1.1
2.0

5.3
2.0

9.4
3.2

12.9
4.2

(81)
(26)


Best - M.Osborne, K.Durdin, S.Monda, L.Hancl, M.Caudle.
Goals - R.Baker, J.Orlando, M.Caudle, C.Whenan.
   
               
           
    Elimination
Final
17 August
Payneham Oval
  Seaton Ramblers 14.9-93 defeated Payneham NU 8.7-55    
           
               
    2nd Semi
Final
24 August
Max Amber
 
Old Ignatians
Pembroke OS

 

5.1
0.0

 

7.1
1.3

 

9.3
3.3

 

13.5
4.4

 

(83)
(28)

 

 
   
               
           
    1st Semi
Final
24 August
Pedlar Reserve
 
Athelstone
Seaton Ramblers

4.2
3.4

5.6
3.5

8.12
5.6

8.16
9.9

(64)
(63)


Best - M.Christiansen, P.Fisher, M.Osborne, A.Waldon, J.Chigwidden.
Goals - C.Whenan 4, R.Baker 2, J.Chigwidden, J.Owen.

Achievements - Matt Christiansen 100 Games.
   
           
               
    Preliminary
Final
31 August
Pedlar Reserve
 
Athelstone
Pembroke OS

3.7
1.0

7.9
5.2

9.11
6.3

12.12
9.3

(84)
(57)


Best - M.Christiansen, P.Fisher, D.Sullivan, J.Orlando, P.Biancardi.
Goals - C.Whenan 4, J.Chigwidden, C.McPeake 3, C.Swift, L.Hancl. 
   
               
           
    GRAND
FINAL
7 September
Adelaide Airport Stadium
 
Old Ignatians
Athelstone

3.1
2.1

7.5
3.2

12.8
3.4

13.9
8.6

(87)
(54)


Best - M.Osborne, B.Lomman, P.Fisher, J.Chigwidden, D.Sullivan.
Goals - J.Chigwidden 2, R.Baker, S.Monda, C.McPeake, M.Langman, J.Orlando, M.Osborne.

Achievements - Clay Whenan 200 Games, Luke Tarca 150 Games.

www.flickr.com
afcraggies' 2013 B Grade Grand Final photoset afcraggies' 2013 B Grade Grand Final photoset

   
           
           

 GOALKICKERS

 

 

 
 

CLUB BEST & FAIREST

 
  M.Osborne
S.Monda
L.Hancl
P.Biancardi
D.Sullivan
J.Chigwidden
M.Caudle
B.Lomman
C.McPeake
P.Fisher
M.Langman
L.Tomaselli
K.Durdin
J.Orlando
J.Benson
T.Waldon
G.Chau
M.Pellizzari
C.Whenan
L.Jenkins
M.Christiansen
L.Tarca
D.Polito
A.Waldon
C.Diotallevi
J.Mozuras
J.Pike
C.Swift
R.Baker
L.Harrington
A.Guy
C.Baker
L.Cross
R.Castellano
J.Bates
T.Cotton

71
60
53
46
43
42
38
34
33
29
28
28
26
24
23
22
22
20
17
17
16
14
14
13
12
9
8
7
7
6
5
5
3
3
2
1

 
 

 

 

 

 
 

TROPHY WINNERS

 
  Best and Fairest Matthew Osborne  
  Runner Up Best and Fairest Stephan Monda  
  Most Consistent Jason Chigwidden  
  Best Team Man-Nathan Adey Perpetual Tyson Waldon  
  Best in Finals Matthew Christiansen  
  Best First Year Player Lennon Hancl  
  - -  
 

 

     

   

SAAFL MEDAL VOTES

   
   
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Tot

Matthew Osborne (4th)

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

2

-

2

1

3

-

2

3

16

Daniel Sullivan (6th)

-

-

-

3

3

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

3

1

2

14

Tyson Waldon

-

-

3

-

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

5

Jason Chigwidden

-

2

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

4

Campbell Baker

-

-

-

1

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Jarrod Benson

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

-

-

3

Pelle Biancardi

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

3

Giao Chau

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Ben Lomman

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

3

Stephan Monda

-

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Jesse Orlando

-

-

-

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Luke Tomaselli

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Luke Harrington

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Adam Waldon

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Clay Whenan

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

2

Michael Caudle

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

1

Chase McPeake

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1