2003 - D Grade

Competing in the South Australian Amateur Football League in Division 10 North.

Coach - Dean Leo
Team Manager - TBA
Runner - TBA
Captain -
Michael Reinhardt
Vice Captain -
Almir Djemailovic
Deputy Vice Captain -
Marcus Goldsworthy

Round 1 5 April
Portland

5.1

10.6

13.14

22.16

(148)

Athelstone

1.1

2.2

3.2

3.4

(22)

Best - M.Hockley, M.Reinhardt, M.Goldsworthy, M.Bischoff
Goals - S.Messner 2, M.Hockley
Round 2 12 April
Athelstone

4.3

5.3

10.3

15.6

(96)

Hectorville

1.2

6.5

7.7

8.9

(57)

Best - N.Scriven, S.Ormond, J.Bielak, M.Sloan, M.Bird
Goals - M.Bird 4, S.Ormond, J.Bielak 2, G.Sporton, P.Lanzoni, M.Bischoff, S.Messner, D.Williams, R.Zivkovic, P.Boyle
Round 3 26 April
Athelstone

-

-

-

12.10

(82)

North Pines

-

-

-

5.3

(33)

Best - N.Sporton, P.Rander, M.Bird, B.Stokes
Goals - G.Hepworth 4, M.Bird 3, S.Ormond, D.Leo, N.Gilbert, R.Fairbank, B.Stokes
Round 4 3 May
Adelaide University

1.3

4.1

9.13

14.14

(98)

Athelstone

1.2

4.4

5.5

9.5

(59)

Best - M.Bischoff, C.Vitnell, R.Zivkovic
Goals - S.Marshall 4, C.Vitnell 3, N.Gilbert, D.Williams
Round 5 10 May
North Haven

2.2

4.5

6.7

10.9

(69)

Athelstone

1.1

1.2

3.5

4.5

(29)

Best - T.Little, B.Osborne, M.Reinhardt, D.Piekart
Goals - R.Fairbank 2, N.Gilbert, T.Little
Round 6 17 May
Athelstone

7.1

10.6

13.8

17.9

(111)

Fitzroy

1.2

3.4

5.5

7.9

(51)

Best - D.Whitenbury, T.Little, T.Ruch, D.Leo
Goals - T.Little, D.Whittenbury 4, C.Vitnell 3, M.Reinhardt 2, D.Skinner, P.Boyle, N.Scriven, G.Whittenbury
Round 7 24 May
Hope Valley

-

-

-

11.8

(74)

Athelstone

-

-

-

7.4

(46)

Best - P.Rander, T.Ruch, P.Lanzoni, A.Djemailovic, D.Piekart
Goals - 
Round 8 31 May
Eastern Park

-

-

-

12.4

(76)

Athelstone

-

-

-

9.17

(71)

Best - K.Gray, A.Djemailovic, M.Goldsworthy, D.Piekart
Goals - A.Djemailovic, D.Piekart 2, S.Robins, L.Wright, M.Bria, G.Batty, M.Reinhardt
Round 9 14 June
Athelstone

10.6

17.8

24.12

30.19

(199)

Greenacres

0.0

0.0

2.2

3.2

(20)

Best - B.Brogan, G.Whittenbury, M.Reinhardt, G.Batty
Goals - G.Batty 11, M.Bria, B.Brogan 4, D.Piekart, T.Little 3, M.Bird, D.Williams 2, G.Sporton
Round 10 21 June
Athelstone

-

-

-

8.11

(59)

Portland

-

-

-

6.1

(37)

Best - A.Djemailovic, K.Gray, J.Stokes, S.Ormond
Goals - D.Whittenbury 3, D.Tomaselli, M.Bird, G.Batty, G.Whittenbury, B.Stokes
Round 11 28 June
Athelstone

-

-

-

4.12

(36)

Hectorville

-

-

-

2.1

(13)

Best - D.Skinner, J.Stokes, B.Osborne
Goals - C.Vitnell, D.Skinner, S.Messner, B.Stokes
Round 12 5 July
North Pines

-

-

-

16.19

(115)

Athelstone

-

-

-

5.2

(32)

Best - P.Rander, B.Stokes, S.Ormond, J.Stokes, A.Djemailovic
Goals - S.Ormond 2, C.Vitnell, D.Iles, P.Boyle
Round 13 12 July
Athelstone

-

-

-

9.9

(63)

Adelaide University

-

-

-

6.8

(44)

Best - D.Iles, A.Djemailovic, P.Rander, B.Osborne
Goals -  S.Messner, D.Iles 2, A.Holland, C.Vitnell, D.Leo, G.Batty, D.Skinner
Round 14 19 July
Athelstone

-

-

-

8.8

(56)

North Haven

-

-

-

0.0

(0)

Best - N.Sporton, D.Brogan, B.Stokes, S.Ormond, J.Stokes
Goals - M.Bird 3, A.Holland, G.Sporton, S.Ormond, G.Batty, S.Messner
Round 15 26 July
Athelstone

-

-

-

20.14

(134)

Fitzroy

-

-

-

0.0

(0)

Best - S.Togni, B.Stokes, D.Whittenbury, S.Ormond
Goals - D.Whittenbury 6, M.Bird 3, D.Tomaselli, G.Batty, B.Stokes 2, A.Holland, S.Ormond, C.Vitnell, D.Brogan, R.Rigano
Round 16 2 August
Athelstone

-

-

-

14.12

(96)

Hope Valley

-

-

-

4.14

(38)

Best - A.Holland, D.Iles, J.Stokes, D.Brogan
Goals - M.Bird, M.Bria, D.Iles 3, M.Reinhardt 2, S.Togni, C.Vitnell, B.Stokes
Round 17 9 August
Eastern Park

-

-

-

7.11

(53)

Athelstone

-

-

-

3.11

(29)

Best - A.Holland, C.Vitnell, R.Rigano, A.Djemailovic
Goals - D.Whittenbury 2, B.Brogan
Round 18 16 August
Athelstone

-

-

-

10.0

(60)

Greenacres

-

-

-

0.0

(0)

ON FORFEIT 

 

W

L

D

F

A

Pts

%

Portland

15

3

0

1560

788

30

66.4

North Pines

13

4

1

1311

978

27

57.3

Adelaide University

12

5

1

1351

703

25

65.8

Athelstone

11

7

0

1280

926

22

58.0

Eastern Park

10

8

0

1114

1142

20

49.4

Hope Valley

8

10

0

1286

1208

16

51.6

Hectorville

7

11

0

1157

1176

14

49.6

North Haven

7

11

0

882

1063

14

45.3

Fitzroy

6

12

0

960

1371

12

41.2

Greenacres

0

18

0

330

1876

0

15.0

Qualifying Final North Pines 8.11 (59) d Adelaide University 3.9 (27)
Elimination Final
Athelstone

-

-

-

9.15

(69)

Eastern Park

-

-

-

6.2

(38)

Best - 
Goals - M.Bird, M.Bria 3, D.Brogan, G.Batty, D.Skinner
2nd Semi Final 30 August - Portland 8.10 (58) d North Pines 5.4 (34)
1st Semi Final
Athelstone

-

-

-

8.11

(57)

Adelaide University

-

-

-

3.9

(27)

Best - 
Goals - M.Bird 2, A.Holland, S.Ormond, P.Lanzoni, C.Vitnell
Preliminary Final
North Pines

-

-

-

16.8

(104)

Athelstone

-

-

-

8.6 

(54)

Best - 
Goals - D.Whittenbury, J.Stokes 2, A.Holland, G.Batty, A.Djemailovic, B.Stokes
Grand Final North Pines 9.7 (61) d Portland 6.6 (42)

Goalkickers
Missing Round 7

M.Bird

24

G.Batty

19

D.Whittenbury

17

C.Vitnell

12

M.Bria

11

T.Little

8

S.Messner

8

S.Ormond

8

B.Stokes

7

A.Holland

6

D.Iles

6

D.Piekart

5

B.Brogan

4

S.Marshall

4

G.Hepworth

4

D.Williams

4

M.Reinhardt

4

D.Skinner

4

N.Gilbert

3

R.Fairbank

3

P.Boyle

3

A.Djemailovic

3

D.Tomaselli

3

G.Sporton

3

J.Bielak

2

P.Lanzoni

2

D.Leo

2

G.Whittenbury

2

D.Brogan

2

J.Stokes

2

M.Bischoff

1

R.Zivkovic

1

M.Hockley

1

N.Scriven

1

S.Robins

1

L.Wright

1

Club Best and Fairest Votes

P.Rander

21

  K.Gray

6

A.Djemailovic

14

  S.Marshall

6

N.Sporton

12

  D.Skinner

6

D.Iles

11

  S.Togni

6

S.Ormond

11

  M.Hockley

5

B.Osborne

11

  D.Piekart

5

M.Reinhardt

10

  T.Ruch

5

A.Holland

9

  M.Bird

3

T.Little

9

  D.Brogan

3

J.Stokes

9

  G.Batty

2

B.Stokes

8

  P.Lanzoni

2

D.Whittenbury

7

  G.Whittenbury

2

J.Bielak

6

  M.Bischoff

1

B.Brogan

6

  R.Fairbank

1

M.Goldsworthy

6

  D.Leo

1

Trophy Winners

Best and Fairest Phil Rander
Most Valuable Player Almir Djemailovic
Most Consistent Brendan Osborne
Best Team Man Daniel Tomaselli
Most Dedicated Luke Wright

SAAFL Steen Medal Vates

Iles, David 3,2

5

Leo, Dean 2,2,1

5

Stokes, John 3,1

4

Atkins, David 3

3

Bird, Matthew 3

3

Brogan, Ben 3

3

Djemailovic, Almir 3

3

Reinhardt, Mike 3

3

Batty, Glenn 2

2

Hockley, Mal 2

2

Holland, Adam 2
Ormond, Stephen 2

2

Skinner, David 2

2

Gray, Ken 1

1

Rander, Phil 1

1

Wagener, Sean 1

1

Whittenbury, Damien 1

1

Whittenbury, Gavin 1

1

2

R.Rigano

1

S.Togni

1