1999 - D Grade

Competing in the South Australian Amateur Football League in Division 7 Reserves

Coach - Rob Williams
Team Manager - Dean Leo
Captain - Steve Harvey
Vice Captain - Michael Cole

Round 1 17 April Athelstone 9.13 (67) d Brahma Lodge 7.7 (49)
Best - R.Verrall, P.Harrison, S.Harvey
Goals - C.Gough 5, D.Leo 2, S.Hatchard, M.Sloan 1
Round 2 24 April Adelaide University 16.13 (109) d Athelstone 6.9 (45)
Best - S.Nicolitsi, C.Scott, S.Hatchard, D.Skinner, M.Haese
Goals - M.Goldsworthy, S.Messner 2, S.Hatchard, C.Scott
Round 3 1 May Broadview 15.6 (96) d Athelstone 13.15 (93)
Best - K.Bruggemann, D.Richardson, D.Cross, D.Skinner, C.Scott
Goals - D.Cross 4, D.Richardson, M.Meads, D.Wuttke 2, D.Brogan, K.Bruggemann, A.Stephenson 1
Round 4 8 May Port District 10.8 (68) d Athelstone 4.13 (37)
Best - P.Rander, D.Cross, K.Bruggemann, D.Skinner, A.Hart
Goals - D.Richardson, D.Cross, S.Messner, S.Taverner
Round 5 15 May Henley 8.15 (63) d Athelstone 7.4 (46)
Best -
Goals - M.Goldsworthy, N.Gilbert 2, S.Messner, D.Wuttke, A.Smith
Round 6 22 May Adelaide University 9.10 (64) d Athelstone 4.5 (29)
Best - D.Whittenbury, D.Skinner, P.Dellafortuna
Goals - D.Richardson 2, D.Wuttke, D.Leo
Round 7 29 May Houghton Districts 8.13 (61) d Athelstone 4.4 (28)
Best - M.Whinnen, K.Rigano, S.Stratfold
Goals - R.Conway, K.Rigano, S.Stratfold, S.Marshall
Round 8 5 June Athelstone 15.13 (103) d Brahma Lodge 3.3 (21)
Best - M.Whinnen, K.Bruggemann, N.Sporton
Goals - D.Leo 5, D.Richardson, G.Sporton, D.Wuttke 2, J.Packer, R.Verrall, N.Sporton, K.Bruggemann
Round 9 19 June Colonel Light Gardens 15.13 (103) d Athelstone 3.9 (27)
Best - K.Bruggemann, M.Whinnen, N.Sporton
Goals - D.Wuttke 2, S.Stratfold
Round 10 26 June Broadview 23.7 (145) d Athelstone 5.6 (36)
Best - N.Sporton, T.Little, P.Rander
Goals - I.Bos 2, D.Wuttke, N.Gilbert, M.Meads
Round 11 3 July Athelstone 22.11 (143) d Port District 4.3 (27)
Best - T.Little, N.Sporton, S.Taverner
Goals - D.Wuttke 5, D.Richardson, T.Little 4, N.Gilbert 3, M.Haese 2, S.Harvey, R.Verrall, N.Sporton, A.Rigano
Round 12 10 July Henley 10.9 (69) d Athelstone 7.9 (51)
Best - N.Sporton, P.Rander, C.White
Goals - D.Phillis, D.Cross, G.Sporton, T.Little, N.Gilbert, D.Skinner, N.Sporton
Round 13 17 July Houghton Districts 20.5 (125) d Athelstone 9.13 (67)
Best - D.Cross, N.Sporton, P.Rander
Goals - N.Gilbert 3, T.Little, D.Cross 2, D.Whittenbury, K.Rigano
Round 14 24 July Athelstone 10.7 (77) d Colonel Light Gardens 6.7 (43)
Best - D.Piro, N.Sporton, S.Messner
Goals - N.Gilbert 4, K.Rigano 3, M.McShane, D.Wuttke, N.Sporton
Round 15 31 July Henley 18.12 (120) d Athelstone 9.8 (72)
Best - S.Messner, S.Stratfold, N.Sporton
Goals - S.Stratfold 5, G.Sporton, T.Little, N.Gilbert, N.Sporton
Round 16 7 August Adelaide University 19.25 (139) d Athelstone 5.5 (35)
Best - P.Rander, S.Taverner, D.Wuttke
Goals - T.Little 2, M.Sloan, N.Gilbert, J.Masters
Round 17 14 August Houghton Districts 10.13 (73) d Athelstone 4.7 (31)
Best - C.White, N.Sporton, S.Ormond
Goals - D.Wuttke 2, S.Stratfold, J.Masters
Round 18 21 August Athelstone 12.7 (79) d Port District 6.11 (47)
Best - M.Reinhardt, C.White, D.Wuttke
Goals - P.Fuchs, J.Masters 4, D.Wuttke 2, D.Phillis, C.White

 

W

L

D

F

A

%

Pts

Adelaide University

14

4

-

1655

780

67.97

28

Broadview

14

4

-

1749

837

67.63

28

Henley

12

6

-

1400

970

59.07

24

Colonel Light Gardens

12

6

-

1281

919

58.23

24

Houghton Districts

10

8

-

1321

993

57.09

20

Athelstone

5

13

-

1040

1374

43.08

10

Port District

4

14

-

917

1443

38.86

8

Brahma Lodge

1

17

-

433

2480

14.86

2

1st Semi Final Henley 12.8 (80) d Colonel Light Gardens 5.5 (35)
2nd Semi Final Broadview 12.3 (75) d Adelaide University 9.6 (60)
Preliminary Final Adelaide University 5.11 (41) d Henley 1.8 (14)
Grand Final Broadview 10.5 (65) d Adelaide University 7.10 (52)


Goalkickers

D.Wuttke

19

  I.Bos

2

N.Gilbert

16

  M.Haese

2

D.Richardson

11

  R.Verrall

2

T.Little

10

  M.Sloan

2

D.Leo

8

  D.Phillis

2

D.Cross

8

  M.McShane

1

S.Stratfold

8

  A.Rigano

1

J.Masters

6

  S.Harvey

1

C.Gough

5

  A.Smith

1

K.Rigano

5

  D.Brogan

1

N.Sporton

5

  A.Stephenson

1

P.Fuchs

4

  S.Taverner

1

M.Goldsworthy

4

  R.Conway

1

S.Messner

4

  S.Marshall

1

G.Sporton

4

  J.Packer

1

M.Meads

3

  D.Skinner

1

K.Bruggermann

2

  D.Whittenbury

1

S.Hatchard

2

  C.White

1

Club Best and Fairest Votes

Neil Sporton

N.Sporton

77

  K.Rigano

8

P.Rander

49

  S.Hatchard

7

K.Bruggemann

42

  S.Ormond

7

D.Skinner

32

  R.Fairbank

6

D.Cross

28

  N.Gilbert

6

M.Whinnen

27

  N.Scriven

6

T.Little

24

  B.Stratfold

6

C.White

22

  R.Conway

5

S.Taverner

20

  C.Gough

5

S.Messner

19

  P.Harrison

5

S.Stratfold

17

  M.Meads

5

D.Wuttke

14

  P.Dellafortuna

4

C.Scott

12

  D.Leo

4

D.Whittenbury

11

  G.Sporton

4

S.Nicolitsi

10

  Andrew Hart

3

D.Piro

10

  A.Smith

3

M.Reinhardt

10

  M.Haese

2

D.Richardson

10

  J.Craig

1

R.Verrall

10

  S.Portolesi

1

S.Harvey

8

     

SAAFL Line Medal Votes

Neil Sporton (1st)

3,3,3,3,3

15

David Skinner

3,1

4

Colin White

3,1

4

Stephen Harvey

3

3

Darren Wuttke

2,1

3

Nathan Scriven

2

2

Richard Stasinowsky

2

2

Shane Taverner

2

2

Mark Whinnen

2

2

Tim Little

2

2

Darren Piro

2

2

Michael Reinhardt

2

2

Ralph Verrall

1

1

Darren Cross

1

1

Karl Bruggemann

1

1