2000 - B Grade

Competing in the South Australian Amateur Football League in Division 1.

Coach - Charlie Wintle
Team Manager - Ken Williams/John Grigg
Runner - Sean McNamara
Co-Captains - Sonny Lindner and David Kennedy
Vice Captain - Jamie Bower

Round 1 1 April
Broadview

-

-

-

8.7

(55)

Athelstone

-

-

-

5.4

(34)

Best - M.Arnold, J.Chigwidden, J.Bower, T.Jones, W.Lennox
Goals - J.Bielak 3, S.Lindner, P.Kassara
Round 2 8 April
Kilburn

8.1

10.3

16.5

19.8

(122)

Athelstone

1.1

4.3

6.4

7.9

(51)

Best - None
Goals - J.Bielak 2, S.Bradley, M.Centofanti, P.Dritsas, P.Grigg, D.Woodhart
Round 3 15 April
Henley

3.1

4.2

7.3

14.6

(90)

Athelstone

3.1

6.2

7.4

9.4

(58)

Best - T.Jones, P.Kassara, M.Centofanti, A.Hart, B.Whittingham
Goals - J.Bower 3, M.Centofanti, P.Grigg 2, J.Bielak, M.Arnold

After leading for most of the day, Henley kicked 7 goals in the last quarter, and we had no answer after kicking the first one of the quarter.
Round 4 29 April
Athelstone

1.1

5.4

7.4

10.9

(69)

PHOS Camden

2.4

2.5

6.8

6.10

(46)

Best - K.Hopper, W.Tinsley, B.Tombs, J.Bower, M.Centofanti
Goals - J.Bielak, K.Hopper 3, M.Centofanti 2, W.Tinsley, J.Labella
Round 5 6 May
Athelstone

5.2

9.6

9.9

11.12

(78)

Port District

2.1

3.4

7.4

7.9

(51)

Best - L.Ratzmer, S.Lindner, W.Tinsley, W.Woodman
Goals - J.Bielak 3, A.Grant 2, J.Bower, J.Labella, K.Hopper, S.Lindner, W.Tinsley, P.Dritsas
Round 6 20 May
Adelaide University

3.2

6.2

10.6

14.10

(94)

Athelstone

0.0

2.0

2.0

3.0

(18)

Best - B.Tombs, B.Skurrie, S.Lindner, C.Walker, L.Ratzmer
Goals - W.Woodman 2, J.Bower
Round 7 27 May
Goodwood Saints

2.1

3.6

8.9

12.12

(84)

Athelstone

1.0

2.0

2.2

2.3

(15)

Best - M.Burns, W.Lennox, S.Lindner, S.Jones, J.Bates
Goals - B.Whittingham, B.Tombs
Round 8 3 June
Athelstone

4.1

7.3

8.6

9.8

(62)

Glandore

1.2

2.5

7.8

7.10

(58)

Best - L.Ratzmer, P.Kassara, A.Hart, J.Chigwidden, J.Bower
Goals - J.Bielak 2, M.Arnold, J.Bower, M.Centofanti, S.Lindner, W.Burt, D.Kennedy, P.Kassara
Round 9 10 June
Athelstone

2.1

5.1

7.3

9.5

(59)

Salisbury North

2.1

4.2

5.2

8.3

(51)

Best - B.Whittingham, J.Bower, B.Tombs, J.Chigwidden, M.Arnold
Goals - M.Arnold 3, J.Bates, B.Tombs 2, J.Bielak, W.Burt
Round 10 17 June
Broadview

5.1

8.2

9.3

10.5

(65)

Athelstone

0.1

0.3

1.3

4.5

(29)

Best - B.Skurrie, L.Ratzmer, P.Kassara, B.Whittingham
Goals - M.Arnold, J.Bower, J.Bielak, J.Labella
Round 11 24 June
Athelstone

3.3

5.6

5.8

7.10

(52)

Kilburn

3.0

4.2

6.6

7.8

(50)

Best - J.Bielak, S.Lindner, B.Whittingham, P.Dritsas, L.Ratzmer, W.Lennox
Goals - J.Tomaselli, P.Dritsas 2, L.Ratzmer, S.Lindner, W.Burt
Round 12 1 July
Athelstone

1.1

2.5

5.6

8.11

(59)

Henley

0.2

2.5

4.7

6.8

(44)

Best - M.Centofanti, K.Hopper, J.Labella, W.Lennox, J.Bates, D.Kennedy
Goals - K.Hopper, J.Labella 2, L.Ratzmer, D.Kelly, M.Centofanti, S.Lindner
Round 13 8 July
Athelstone

6.6

9.8

10.12

13.13

(91)

PHOS Camden

0.0

0.1

0.1

0.1

(1)

Best - M.Centofanti, J.Labella, P.Kassara, P.Dritsas, J.Chigwidden, L.Ratzmer, B.Whittingham
Goals - P.Dritsas 3, J.Bates, J.Labella, J.Chigwidden, J.Tomaselli 2, S.Lindner, M.Centofanti
Round 14 15 July
Port District

1.5

4.6

7.9

10.10

(70)

Athelstone

2.1

6.2

7.4

9.7

(61)

Best - S.Lindner, A.Hart, J.Bielak, J.Bates, J.Bower
Goals - J.Chigwidden 3, L.Ratzmer, J.Tomaselli 2, S.Lindner, B.Whittingham
Round 15 22 July
Adelaide University

3.3

7.5

10.7

13.8

(86)

Athelstone

0.1

1.2

3.2

3.3

(21)

Best - W.Woodman, A.Grant, C.Walker, B.Whittingham, D.Kennedy, S.Lindner
Goals - W.Woodman 2, M.Duffield
Round 16 29 July
Goodwood Saints

0.2

1.5

5.6

8.8

(56)

Athelstone

3.1

4.2

4.5

4.5

(29)

Best - D.Kennedy, J.Labella, J.Tessari, W.Lennox, J.Bates, P.Kassara
Goals - J.Tomaselli 2, J.Bielak, P.Butchart
Round 17 5 August
Athelstone

6.4

13.4

18.7

24.10

(154)

Glandore

0.1

1.1

2.1

3.2

(19)

Best - A.Roberts, S.Lindner, J.Bielak, J.Chigwidden, D.Kennedy
Goals - A.Roberts 6, K.Hopper 4, J.Bielak 3, J.Tessari 2, D.Kennedy, P.Kassara, S.Jones, D.Kelly, F.Cittadini, S.Lindner, P.Dritsas, M.Duffield, J.Chigwidden
Round 18 12 August
Salisbury North

3.1

5.4

9.6

11.10

(76)

Athelstone

2.2

2.4

2.5

3.5

(23)

Best - N.Brooks, J.Chigwidden, M.Duffield, D.Campbell, P.Kassara, A.Alexander
Goals - P.Kassara, M.Duffield, J.Tomaselli

 

W

L

D

F

A

Pts

%

Goodwood Saints

18

-

-

1680

560

36

300.0

Adelaide University

16

2

-

1650

645

32

255.8

Broadview

13

5

-

1354

731

26

185.2

Port District

11

7

-

1229

1141

22

107.7

Henley

10

8

-

1281

1021

20

125.5

Athelstone

8

10

-

936

1122

16

83.4

Salisbury North

5

13

-

1035

1122

10

92.2

PHOS Camden

5

13

-

770

1392

10

55.3

Kilburn

4

14

-

912

1445

8

63.1

Glandore

-

18

-

557

2225

0

25.0

Elimination Final Henley 13.1 (79) d Port District 6.9 (45)
Qualifying Final Adelaide University 6.5 (41) d Broadview 5.7 (37)
1st Semi Final Broadview 12.10 (82) d Henley 7.4 (46)
2nd Semi Final Goodwood Saints 12.7 (79) d Adelaide University 4.5 (29)
Preliminary Final Broadview 8.7 (55) d Adelaide University 3.7 (25)
Grand Final Goodwood Saints 5.5 (35) d Broadview 3.4 (22)


Goalkickers

J.Bielak

20

  B.Tombs

3

K.Hopper

10

  W.Burt

3

J.Tomaselli

9

  M.Duffield

3

M.Centofanti

8

  D.Kennedy

2

S.Lindner

8

  A.Grant

2

J.Labella

7

  W.Tinsley

2

P.Dritsas

7

  J.Tessari

2

J.Bower

7

  B.Whittingham

2

M.Arnold 

6

  D.Kelly

2

A.Roberts

6

  P.Dritsas

1

J.Chigwidden

6

  S.Bradley

1

J.Bates

4

  D.Woodhart

1

L.Ratzmer

4

  P.Butchart

1

W.Woodman

4

  S.Jones

1

P.Kassara

4

  F.Cittadini

1

P.Grigg

3

     

Club Best and Fairest Votes

S.Lindner

80

  C.Walker

19

J.Bower

67

  P.Dritsas

17

J.Chigwidden

55

  J.Tessari

16

L.Ratzmer

47

  N.Brook

15

K.Hopper

38

  B.Skurrie

15

J.Bielak

35

  J.Bates

13

W.Woodman

33

  A.Hart

12

M.Centofanti

32

  A.Roberts

12

D.Kennedy

31

  W.Tinsley

11

B.Tombs

31

  M.Duffield

10

P.Kassara

29

  A.Grant

10

B.Whittingham

28

  S.McNamara

7

J.Labella

25

  P.Chigwidden

5

W.Burt

24

  A.Alexander

2

T.Jones

22

  D.Campbell

2

M.Arnold

21

  S.Bradley

1

W.Lennox

21

  D.Kelly

1

S.Jones

19

  J.Tomaselli

1

Jamie Bower and Sonny Lindner

Trophy Winners

Best and Fairest Sonny Lindner
Best and Fairest Runner Up Jamie Bower
Best Team Man David Kennedy
Most Improved Jason Chigwidden
Best Utility Leigh Ratzmer
Coaches Trophy Darren Kelly

 

SAAFL Tapping Medal Votes

David Kennedy (2nd) 3,3,3,3,1,1

14

Sonny Lindner 2,2,1

5

Leigh Ratzmer 2,1,1,1

5

Brett Whittingham 2,2

4

Steven Jones 3,1

4

Jason Bielak 3,1

4

Wayne Tinsley 3

3

Paul Kassara 3

3

Matthew Arnold 2

2

Ben Skurrie 1

1

Kevin Hopper 1

1

Andrew Alexander 1

1

Jason Chigwidden 1

1