2003 - A Grade

Competing in the South Australian Amateur Football League in Division 3.

Coach - Lester Ross
Team Manager - Brian Spencer
Runner - Jason Packer
Captain - Rob Collins
Vice Captain - Kevin Hopper

Round 1 5 April
Athelstone

2.2

7.6

10.7

18.8

(116)

Hectorville

2.2

2.6

8.7

9.10

(64)

Best - A.Westergreen, A.Roberts, R.Collins
Goals - G.Fahey, D.Penney 4, R.Grimes 3, L.Driver 2, D.Turner, J.Stevenson, L.Stewart, G.Sproule, A.Roberts
Round 2 12 April
Para Hills

5.5

10.7

14.7

17.11

(113)

Athelstone

0.0

8.2

11.4

13.9

(87)

Best - A.Roberts, M.Whinne, D.Saunders, A.Westergreen
Goals - D.Turner 4, K.Hopper, A.Westergreen 2, R.Collins, D.Penney, G.Fahey, L.Driver, J.La Bella
Round 3 26 April
Walkerville

4.1

9.3

15.6

20.9

(129)

Athelstone

2.5

4.7

6.11

8.12

(60)

Best - A.Roberts, A.Westergreen, M.Whinnen, B.Skurrie, K.Hopper
Goals - D.Penney 2, C.Murdoch, K.Hopper, C.Perry, D.Saunders, G.Fahey, J.Stevenson
Round 4 3 May
Payneham NU

1.3

7.8

10.13

12.20

(92)

Athelstone

4.1

6.2

8.3

11.5

(71)

Best - D.Penney, B.Skurrie, M.Phillips, K.Hopper
Goals - D.Penney 6, K.Hopper 2, A.Westergreen, N.Taylor, R.Collins
Round 5 10 May
Athelstone

1.3

5.8

11.9

14.14

(98)

Portland

3.3

7.4

8.6

10.8

(68)

Best - K.Hopper, M.Phillips, P.Cushway
Goals - D.Penney 5, K.Hopper 4, M.Phillips 2, L.Driver, R.Collins, A.Roberts
Round 6 17 May
St Peters OC

5.1

9.3

13.4

17.7

(109)

Athelstone

6.2

8.6

12.11

14.12

(96)

Best -
Goals - R.Charles, K.Hopper 3, L.Driver, M.Phillips 2, G.Sproule, G.Fahey, B.Whittingham, A.Roberts
Round 7 24 May
Old Ignatians

5.2

9.2

13.3

16.8

(104)

Athelstone

0.2

2.6

5.9

8.11

(59)

Best - J.La Bella, C.Perry, K.Hopper, G.Fahey
Goals - D.Penney 2, G.Sproule, K.Hopper, C.Perry, G.Fahey, R.Charles, J.Stevenson
Round 8 31 May
Athelstone

2.2

7.5

9.8

11.10

(76)

Prince Alfred OC

4.3

6.7

8.10

9.11

(65)

Best - G.Sproule, A.Westergreen, C.Perry, D.Cross, J.Stevenson
Goals - R.Charles 4, K.Hopper 2, J.La Bella, L.Stewart, P.Jarmyn, D.Saunders, M.Phillips
Round 9 14 June
Eastern Park

6.3

12.6

17.9

19.10

(124)

Athelstone

1.1

4.3

6.5

10.6

(66)

Best - D.Cross, A.Westergreen, K.Ryan
Goals - B.Whittingham 3, L.Stewart, D.Penney 2, R.Collins, K.Hopper, D.Saunders
Round 10 21 June
Athelstone

3.4

5.4

6.6

8.9

(57)

Hectorville

2.4

4.9

7.11

7.12

(54)

Best - M.Whinnen, L.Driver, D.Cross, C.Perry
Goals - C.Perry 3, B.Whittingham 2, K.Hopper, D.Saunders, R.Charles
Round 11 28 June
Athelstone

2.6

5.11

9.13

12.16

(88)

Para Hills

3.3

4.6

6.11

8.13

(61)

Best - B.Skurrie, T.Cocks, D.Saunders, K.Ryan, J.La Bella
Goals - T.Cocks 4, J.La Bella 2, A.Westergreen, M.Phillips, R.Charles, L.Ross, C.Murdoch, K.Ryan
Round 12 5 July
Athelstone

4.4

5.7

9.10

11.12

(78)

Walkerville

3.4

5.6

5.8

7.10

(52)

Best - K.Hopper, D.Cross, D.Saunders, L.Driver
Goals - K.Hopper 6, C.Perry, A.Westergreen, M.Phillips, R.Charles, K.Ryan
Round 13 12 July
Athelstone

5.4

9.4

14.11

21.16

(142)

Payneham NU

4.1

5.3

7.3

9.9

(63)

Best - J.La Bella, K.Hopper, R.Collins, B.Skurrie
Goals - K.Hopper 6, T.Cocks 4, G.Sproule, J.La Bella 2, N.Taylor, C.Perry, A.Westergreen, B.Whittingham, M.Phillips, S.Nicolitsi, R.Charles
Round 14 19 July
Athelstone

5.3

11.9

16.11

24.13

(157)

Portland

7.3

11.5

12.8

13.10

(88)

Best - R.Collins, L.Driver, A.Westergreen, K.Hopper
Goals - K.Hopper 5, D.Penney 4, K.Ryan, G.Sproule 3, R.Charles 2, C.Perry, D.Turner, J.La Bella, N.Taylor, A.Westergreen, M.Phillips, B.Skurrie
Round 15 26 July
Athelstone

4.5

5.7

9.9

10.9

(69)

St Peters OC

2.0

4.3

6.4

8.7

(55)

Best - G.Sproule, K.Ryan, B.Skurrie, A.Westergreen, L.Driver
Goals - K.Ryan 3, K.Hopper, M.Phillips 2, L.Stewart, C.Perry, D.Penney
Round 16 2 August
Old Ignatians

7.2

10.5

14.10

19.12

(126)

Athelstone

1.2

7.2

9.2

11.3

(69)

Best - K.Ryan, B.Skurrie, J.Stevenson, D.Penney
Goals - D.Penney 5, K.Ryan 2, K.Hopper 2, T.Cocks, M.Phillips
Round 17 9 August
Athelstone

3.3

6.4

6.7

11.8

(74)

Prince Alfred OC

1.2

5.7

7.10

10.12

(72)

Best - A.Blake, A.Westergreen, A.Perry, D.Turner
Goals - K.Ryan 3, D.Penney, R.Charles 2, D.Turner, J.La Bella, C.Perry, J.Stevenson
Round 18 16 August
Eastern Park

3.2

9.4

15.5

24.6

(150)

Athelstone

4.2

5.6

8.9

8.13

(61)

Best - A.Westergreen, R.Charles, D.Turner, L.Driver, K.Ryan
Goals - D.Turner, A.Blake 2, N.Taylor, G.Sproule, K.Ryan, B.Skurrie

 

W

L

D

F

A

Pts

%

Walkerville

14

4

0

1819

1209

28

60.1

Eastern Park

12

6

0

2038

1397

24

59.3

St Peters OC

12

6

0

1554

1228

24

55.9

Payneham NU

11

7

0

1574

1487

22

51.4

Old Ignatians

10

8

0

1717

1546

20

52.6

Athelstone

10

8

0

1524

1589

20

49.0

Prince Alfred OC

8

10

0

1396

1566

16

47.1

Portland

6

12

0

1370

1846

12

42.6

Hectorville

4

14

0

1270

1566

8

44.8

Para Hills

3

15

0

1280

2108

6

37.8

Qualifying Final St Peters OC 8.19 (67) d Eastern Park 2.4 (16)
Elimination Final Old Ignatians 6.6 (42) d Payneham NU 6.3 (39)
2nd Semi Final Walkerville d St Peters OC
1st Semi Final Eastern Park 12.12 (84) d Old Ignatians 11.3 (69)
Preliminary Final St Peters OC 16.10 (106) d Eastern Park 11.13 (79)
Grand Final Walkerville 13.4 (82) d St Peters OC 9.4 (58)

Goalkickers

K.Hopper

38

D.Penney

34

R.Charles

16

K.Ryan

14

M.Phillips

12

C.Perry

10

T.Cocks

9

G.Sproule

9

D.Turner

9

G.Fahey

8

J.La Bella

8

A.Westergreen

7

B.Whittingham

7

L.Driver

6

L.Stewart

5

R.Collins

4

D.Saunders

4

J.Stevenson

4

N.Taylor

4

R.Grimes

3

A.Roberts

3

A.Blake

2

C.Murdoch

2

B.Skurrie

2

P.Jarmyn

1

L.Ross

1

S.Nicolitsi

1

Club Best and Fairest Votes

A.Westergreen

91

  J.Stevenson

21

K.Hopper

86

  D.Turner

21

L.Driver

61

  A.Blake

16

M.Whinnen

56

  R.Charles

15

D.Saunders

54

  T.Cocks

10

K.Ryan

50

  B.Whittingham

9

R.Collins

48

  G.Sproule

6

B.Skurrie

47

  G.Fahey

3

M.Phillips

36

  P.Cushway

2

J.La Bella

32

  C.Murdoch

2

A.Roberts

32

  R.Nicholson

2

C.Perry

30

  A.Perry

2

D.Cross

26

  L.Ross

2

L.Stewart

25

  A.Basso

1

D.Penney

24

  -

-

Trophy Winners

Best and Fairest Andrew Westergreen
Runner Up Kevin Hopper
Most Consistent Mark Whinnen
Best Team Man Luke Driver
Most Improved Luke Stewart
Coaches Trophy Joel Stevenson

SAAFL McKay Medal Vates

Hopper, Kevin (3rd) 3,3,3,2,2,2,1,1,1

18

Westergreen, Andrew (5th) 3,3,3,1,1

11

Ryan, Kieran 2,1,1

4

Whinnen, Mark 3,1

4

Collins, Rob 2,1

3

Roberts, Andy 3

3

Stewart, Luke 3

3

La Bella, John 2

2

Saunders, Darren 2

2

Skurrie, Ben 2

2

Sproule, Greg 1

1