1996 - A Grade
"Premiers"

   
   

Back row Frank Renfrey, David Harris, Paul Zoontjens, Adrian Webber, Anthony Howie, Leigh Russell.
Middle row Peter Renfrey (selector), Karen Blight (trainer), Karen Hancock (head trainer), Tim Cocks (emer), James Hossen, Simon Dobie, Gianni Pannozzo (emer), Jason Fahey, Shane Johnson (emer), Ian Farrow (masseur), Gary Williamson (trainer).
Front row Peter Strachan (water), Adam Norsworthy, Ryan Serocki, Pieter Spencer (captain), Dean Renfrey (coach), Chris Grigg (vice captain), Troy Kerwood, Sean Wagener (emer), Gavin Strachan (water).
Absent Andrew Tully, Ben Woodroofe, Phil Butchart, Rob Collins, Dave Penfold, Nick Martin, Gary Chillingworth
   
     
         
   

Competing in the South Australian Amateur Football League in Division P2

   
         
   

Coach :
Team Manager :
Runner :
Captain :
Vice Captain :

  Dean Renfrey
John Grigg
Brenton Hillman
Pieter Spencer
Simon Dobie
   
     

  

 

 

 
     
   

FIXTURE and RESULTS

   
     
         
    Round 1 20 April
Torrens Valley
  Athelstone 25.20 (170) d Pooraka 15.9 (99)

Best - T.Kerwood, P.Butchart, L.Taverner, F.Renfrey, S.Jones, A.Howie, S.Wagener, J.Fahey
Goals - L.Taverner 6, P.Butchart 5, J.Fahey 4, D.Renfrey, S.Jones 3, C.Grigg, A.Webber, T.Cocks, F.Renfrey
   
               
           
    Round 2 27 April
Camden Oval
  Athelstone 16.15 (111) d PHOS Camden 15.14 (104)

Best - S.Dobie, T.Cocks, P.Zoontjens, A.Howie, S.Wagener, T.Kerwood, P.Spencer, D.Hogan
Goals - L.Taverner 5, D.Hogan 4, A.Webber, L.Russell, S.Wagener, J.Fahey, S.Jones, T.Kerwood 
   
           
               
    Round 3 4 May
Torrens Valley
  Athelstone 26.10 (166) d SMOSH West Lakes 9.11 (65)

Best - D.Hogan, C.Grigg, A.Howie, P.Spencer, J.Fahey, S.Dobie, N.Martin, P.Zoontjens
Goals - D.Hogan 8, P.Butchart 5, C.Grigg, A.Webber, S.Jones, T.Kerwood 2, R.Collins, C.Whenan
   
               
           
    Round 4 11 May
Salisbury North Oval
  Athelstone 15.10 (100) d Salisbury North 11.13 (79)

Best - J.Fahey, C.Grigg, A.Webber, N.Martin, P.Zoontjens
Goals - D.Hogan 4, D.Renfrey, S.Jones, F.Renfrey 2, A.Webber, P.Butchart, J.Fahey, T.Cocks
   
           
               
    Round 5 18 May
Torrens Valley
  Athelstone 12.17 (89) d Payneham Norwood Union 10.12 (72)

Best - P.Zoontjens, A.Howie, A.Norsworthy, P.Spencer
Goals - P.Butchart, T.Kerwood 3, A.Webber, D.Renfrey, C.Whenan, B.Woodroofe, S.Jones, F.Renfrey
   
               
           
    Round 6 25 May
Plympton Oval
  Athelstone 28.16 (184) d Plympton 9.7 (61)

Best - A.Howie, P.Spencer, D.Renfrey, J.Fahey, C.Grigg, B.Woodroofe, T.Cocks, L.Russell
Goals - G.Chillingworth 5, D.Renfrey, A.Howie, S.Jones 4, B.Woodroofe, A.Webber 3, C.Whenan, S.Wagener
   
           
               
    Round 7 1 June
Klemzig Oval
  Athelstone 20.15 (135) d Gaza 12.12 (84)

Best - J.Fahey, P.Spencer, G.Chillingworth, L.Russell, T.Cocks
Goals - G.Chillingworth 8, B.Woodroofe 3, R.Collins, D.Hogan 2, F.Renfrey, T.Cocks, S.Wagener, A.Webber
   
               
           
    Round 8 15 June
Torrens Valley
  Athelstone 18.17 (125) d Rostrevor OC 8.13 (61)

Best - J.Fahey, R.Serocki, P.Spencer, N.Martin, S.Wagener, A.Webber
Goals - G.Chillingworth 4, A.Webber 3, S.Wagener, B.Woodroofe, T.Cocks, D.Hogan 2, F.Renfrey, D.Harris
   
           
               
    Round 9 22 June
Torrens Valley
  Athelstone 20.12 (132) d Walkerville 10.6 (66)

Best - G.Chillingworth, N.Martin, A.Howie, D.Penfold, T.Kerwood, J.Hossen, R.Serocki, B.Woodroofe
Goals - G.Chillingworth 5, R.Collins, J.Fahey 3, A.Howie, T.Kerwood 2, D.Renfrey, D.Penfold, T.Cocks
   
               
           
    Round 10 29 June
Lindblom Park
  Athelstone 16.7 (103) d Pooraka 12.8 (80)

Best - P.Spencer, D.Penfold, T.Davis, F.Renfrey, A.Norsworthy
Goals - G.Chillingworth, D.Hogan, F.Renfrey 3, R.Collins 2
   
           
               
    Round 11 6 July
Torrens Valley
  Athelstone 11.6 (72) d PHOS Camden 5.5 (35)

Best - J.Hossen, T.Cocks, A.Howie, N.Martin, B.Woodroofe
Goals - J.Hossen 3, M.Greutner, B.Woodroofe 2, A.Webber, T.Cocks, T.Kerwood, F.Renfrey
   
               
           
    Round 12 13 July
West Lakes Shore Oval
  Athelstone 15.10 (100) d SMOSH West Lakes 10.7 (67)

Best - P.Spencer, P.Zoontjens, S.Wagener, A.Howie, T.Davis, J.Hossen
Goals - R.Collins 3, G.Chillingworth, M.Greutner, F.Renfrey 2, D.Renfrey, A.Howie, L.Russell, B.Woodroofe
   
           
               
    Round 13 20 July
Torrens Valley
  Athelstone 8.11 (59) d Salisbury North 5.8 (38)

Best - P.Spencer, P.Zoontjens, N.Martin, T.Davis, J.Hossen
Goals - G.Chillingworth, D.Renfrey 2, A.Tully, B.Woodroofe, T.Cocks, A.Howie
   
               
           
    Round 14 27 July
Payneham Oval
  Athelstone 18.10 (118) d Payneham Norwood Union 10.12 (72)

Best - P.Zoontjens, N.Martin, G.Chillingworth, J.Fahey, A.Webber
Goals - G.Chillingworth 7, J.Fahey 5, A.Webber, T.Cocks 2, R.Collins, B.Woodroofe
   
           
               
    Round 15 3 August
Torrens Valley
  Athelstone 16.12 (108) d Plympton 2.4 (16)

Best - B.Woodroofe, D.Penfold, T.Davis, G.Chillingworth, A.Howie
Goals - G.Chillingworth, B.Woodroofe 4, A.Webber, D.Renfrey, P.Spencer 2, J.Fahey, A.Tully
   
               
           
    Round 16 10 August
Torrens Valley
  Athelstone 8.13 (61) d Gaza 4.8 (32)

Best - D.Renfrey, P.Spencer, A.Norsworthy, D.Penfold
Goals - G.Chillingworth 2, L.Russell, A.Webber, R.Collins, S.Wagener, B.Woodroofe, T.Kerwood
   
           
               
    Round 17 17 August
McNally Oval
  Rostrevor OC 18.14 (122) d Athelstone 7.14 (56)

Best - T.Davis, P.Zoontjens, J.Fahey, S.Dobie
Goals - G.Chillingworth 3, A.Webber, T.Cocks, F.Renfrey, T.Kerwood
   
               
           
    Round 18 24 August
Walkerville Oval
  Walkerville 10.10 (70) d Athelstone 9.15 (69)

Best - Not Available
Goals - G.Chillingworth 3, B.Woodroofe 2, C.Grigg, J.Fahey, D.Harris, P.Butchart
   
           
           

 

 

               
 

PREMIERSHIP TABLE

 
   

W

D

L

F

A

Pts

%

 
  Athelstone

16

0

2

1957

1230

32

61.41

 
 

Salisbury North

12

0

6

1942

1287

24

60.14

 
  PHOS Camden

12

0

6

1937

1455

24

57.10

 
  Rostrevor OC

11

0

7

1773

1482

22

54.47

 
  Pooraka

10

0

8

1643

1737

20

48.61

 
  Gaza

9

0

9

1498

1664

18

47.38

 
  SMOSH West Lakes

7

0

11

1434

1670

14

46.20

 
  Payneham NU

6

0

12

1397

1539

12

47.58

 
  Walkerville

5

0

13

1386

1908

10

42.08

 
  Plympton

2

0

16

1157

2152

4

34.97

 
               

 

           

    1st Semi
Final
31 August   PHOS Camden 17.13 (115) d Rostrevor OC 12.12 (84)    
               
           
    2nd Semi
Final
31 August
Kilburn Oval
  Athelstone 19.10 (124) d Salisbury North 13.14 (92)

Best - A.Howie, P.Spencer, S.Dobie, D.Renfrey, C.Grigg
Goals - T.Kerwood, B.Woodroofe 3, A.Webber, D.Renfrey, F.Renfrey 2, P.Butchart, S.Johnson, J.Fahey
   
           
               
    Preliminary
Final
7 September   PHOS Camden 22.11 (143) d Salisbury North 10.12 (72)    
               
           
    GRAND
FINAL
14 September
Prospect Oval
  Athelstone 16.10 (106) d PHOS Camden 13.9 (87)

Best - P.Spencer, C.Grigg, A.Webber, J.Hossen, A.Howie
Goals - A.Webber 5, F.Renfrey 3, P.Butchart 2, R.Collins, A.Howie, B.Woodroofe, D.Harris, J.Hossen
   
           
           

 

 
 

GOALKICKERS

 
  Gary Chillingworth

48

 
  David Hogan

23

 
  Ben Woodroofe

22

 
 

 

 
 

SAAFL MEDAL VOTES

 
  Dean Renfrey

13

 
  Pieter Spencer

12

 
  Anthony Howie

10

 
  Chris Grigg

8

 
  Troy Kerwood

6

 
  Jason Fahey

5

 
  Paul Zoontjens

4

 
  Andrew Tully

3

 
  Ben Woodroofe

2

 
  Rob Collins

2

 
  Tim Cocks

2

 
  Leigh Russell

1

 
  Sean Wagener

1