2010 - Under 18

Competing in the South Australian Amateur Football League Under 18 Red

Coach - Damien D'Ettorre
Team Manager - Sarah Thompson
Runner - Steve Ferguson
Captain - Alex Guy
Vice Captain - Jake Lehmann

Round 1 25 April
Pertaringa Oval
Tea Tree Gully

7.4

12.6

17.9

21.12

(138)

Athelstone

1.1

1.2

1.3

2.4

(16)


Best - J.Lehmann, J.Mazzone, D.Pregarc, H.Volraat, C.De Meo
Goals - J.Lehmann, J.Mazzone
Round 2 2 May
Modbury Sports Reserve
Modbury

4.1

7.1

10.2

13.3

(81)

Athelstone

3.4

5.7

6.8

6.9

(45)


Best - N.Pippett, J.Lehmann, D.Pregarc, J.Ferguson, A.Guy
Goals - C.Diotallevi, J.Lehmann, B.Skinner, N.Sutton, M.Ngot, N.Pippett
Round 3 9 May
Torrens Valley
Athelstone

5.3

7.4

9.5

12.5

(77)

Hope Valley

0.3

3.6

7.6

8.13

(61)


Best - M.Wood, C.Diotallevi, J.Lehmann, T.Fitzpatrick, D.Pregarc
Goals - J.Lehmann 3, J.Ferguson, J.Hibbett, M.Wood 2, A.Guy, B.Skinner, N.Sutton
Round 4 16 May
Dwight Reserve
Athelstone

5.1

8.2

9.4

11.7

(73)

Eastern Park

2.4

4.1

6.5

10.9

(69)


Best - T.Fitzpatrick, H.Volraat, A.Guy, C.Diotallevi, J.Hibbett
Goals - J.Hibbett 4, A.Beaton, C.Diotallevi, J.Hooper, J.Lehmann, L.Oatway, B.Skinner, N.Sutton
Round 5 23 May BYE
Round 6 30 May
Rowe Park
Athelstone

3.3

9.5

12.8

14.15

(99)

Ingle Farm

2.1

2.1

4.3

4.3

(27)


Best - A.Smith, A.Guy, H.Volraat, J.Ferguson, B.Skinner
Goals - J.Hibbett 4, D.Pregarc, J.Lehmann 3, C.Diotallevi, B.Skinner 2
Round 7 6 June
Torrens Valley
Golden Grove

1.7

4.8

9.11

12.14

(86)

Athelstone

2.0

4.3

5.3

5.5

(35)


Best - J.Ferguson, J.Lehmann, M.Ngot, D.Guidera, M.Ferguson
Goals - C.De Meo, C.Diotallevi, A.Guy, L.Oatway, D.Pregarc
BYE 13 June BYE
Round 8 20 June
Torrens Valley
Athelstone

5.1

6.4

6.6

9.9

(63)

Tea Tree Gully

1.3

2.7

3.11

4.15

(39)


Best - T.Fitzpatrick, A.Smith, D.Guidera, J.Hooper, J.Lehmann.
Goals - J.Lehmann 3, D.Pregarc 2, A.Beaton, D.Guidera, J.Hibbett, B.Skinner.
Round 9 27 June
Torrens Valley
Athelstone

2.1

5.3

5.7

9.7

(61)

Modbury

2.1

4.3

8.6

9.7

(61)


Best - M.Wood, A.Smith, C.Diotallevi, T.Fitzpatrick, J.Lehmann.
Goals - J.Lehmann 5, T.Fabian 2, A.Guy, T.Smales.
Round 10 4 July
Hope Valley Oval
Hope Valley

-

-

-

15.7

(97)

Athelstone

-

-

-

13.4

(82)


Best - J.Mazzone, J.Lehmann, A.Smith, A.Guy, J.Hooper.
Goals - J.Mazzone 6, L.Rander 4, C.Diotallevi 2, J.Lehmann.
Round 11 11 July
Torens Valley
Eastern Park

2.1

7.1

11.3

15.7

(97)

Athelstone

0.5

1.8

3.13

4.14

(38)


Best - J.Lehmann, L.Oatway, T.Fitzpatrick, J.Hooper, C.Diotallevi.
Goals - C.Diotallevi 2, A.Beaton, D.Pregarc.
Round 12 18 July BYE
Round 13 25 July
Torrens Valley
Athelstone

6.4

10.7

16.10

21.16

(142)

Ingle Farm

1.3

2.4

2.4

2.6

(18)


Best - L.Oatway, J.Lehmann, J.Mazzone, M.Ngot, T.Fabian.
Goals - J.Lehmann 5, J.Mazzone 4, L.Oatway, D.Pregarc, L.Rander, B.Skinner 2, C.Diotallevi, J.Hooper, M.Ngot, M.Travaglione.
Round 14 1 August
Harpers Field
Golden Grove

2.5

3.7

3.13

6.15

(51)

Athelstone

0.2

1.4

2.4

4.8

(32)


Best - M.Ngot, L.Oatway, B.Skinner, T.Fitzpatrick, M.Ferguson.
Goals - A.Beaton, L.Oatway, T.Fabian, M.Ngot.

 

 

 

W

D

L

F

A

Pts

%

Eastern Park

9

0

3

1127

646

18

63.6

Golden Grove

9

0

3

837

578

18

59.2

Tea Tree Gully

8

0

4

964

646

16

59.9

Hope Valley

7

0

5

879

832

14

51.4

Athelstone

5

1

6

747

825

11

47.5

Modbury

3

1

8

618

828

7

42.7

Ingle Farm

0

0

12

379

1196

0

24.1

 

1st Semi Final
8th August
Thebarton Oval
Tea Tree Gully 16.10 (106) d Hope Valley 7.11 (53)
2nd Semi Final
8th August
Dwight Reserve
Eastern Park 12.11 (83) d Golden Grove 7.3 (45)
Preliminary Final
15th August
Thebarton Oval
Tea Tree Gully 11.12 (78) d Golden Grove 6.9 (45)
Grand Final
22nd August
Thebarton Oval
Eastern Park 13.5 (83) d Tea Tree Gully 11.5 (71)

Goalkickers

J.Lehmann

23

J.Hibbett

11

J.Mazzone

11

C.Diotallevi

9

D.Pregarc

9

B.Skinner

8

L.Rander

6

L.Oatway

5

A.Beaton

4

N.Sutton

3

T.Fabian

3

M.Ngot

3

A.Guy

3

J.Ferguson

2

M.Wood

2

J.Hooper

2

N.Pippett

1

C.De Meo

1

C.Diotallevi

1

D.Guidera

1

T.Smales

1

M.Travaglione

1

Club Best and Fairest Votes

 

Jake Lehmann

97

  Hayden Volraat

24

Alex Smith

47

  Jake Ferguson

22

Tyler Fitzpatrick

46

  Chris Diotallevi

21

David Guidera

43

  Brandon Skinner

14

Mou Ngot

39

  David Pregarc

13

Jake Mazzone

32

  Nathan Pippett

11

Alex Guy

31

  Chris De Meo

7

Luke Oatway

31

  Matthew Ferguson

4

Mitchell Wood

25

  Tom Fabian

4

James Hooper

25

  Jamie Hibbett

4

Trophy Winners

Best & Fairest Jake Lehmann
Runner Up Best and Fairest Alex Smith
Most Consistent Tyler Fitzpatrick
Best Team Man Alex Guy
Coach's Trophy Luke Oatway
Most Improved Mou Ngot

SAAFL - DA Tothill Medal Votes

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

Tot

Jake Lehmann (3rd)

-

-

-

-

-

-

-

3

3

2

3

-

-

-

11

Alex Guy

-

-

2

3

-

3

1

-

-

-

-

-

1

-

10

Mitchell Wood

-

-

3

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

3

7

Luke Rander

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

-

3

Nathan Pippett

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Chris De Meo

-

-

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Hayden Volraat

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Jamie Hibbett

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Jake Mazzone

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

2

Chris Diotallevi

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

1