2011 - B Grade

Competing in the South Australian Amateur Football League in Division 2 Reserves.

Coach - David Harris
Team Manager - John and Maria Piro
Runner and Assitant Coach - Shane Hatchard
Captain - Luke Tarca
Vice Captain - Chase McPeake

Round 1 2 April
Campbelltown Oval
Athelstone

6.1

11.4

17.5

21.6

(132)

Rostrevor OC

4.3

5.4

7.6

10.9

(69)


Best - H.Fitzpatrick, J.Farnan, C.Robertson, M.Jonas, M.Grossmann
Goals - H.Fitzpatrick 6, J.Chigwidden, J.Farnan 4, R.Roberts, B.Callisto 2, M.Grossmann, C.McPeake
Round 2 9 April
Max Amber
Athelstone

3.2

3.5

5.6

7.7

(49)

Port District

0.1

3.5

5.5

6.9

(45)


Best - T.Fitzpatrick, M.Grossmann, D.Clark, R.Roberts, A.Pokarier
Goals - M.Grossmann 3, D.Clark 2, S.Fraser, B.Callisto

Achievements - Tony Pokarier 50 games

Round 3 16 April
Caterer Oval
St Peters OC

4.6

5.10

7.12

11.13

(78)

Athelstone

1.4

1.7

2.10

3.11

(29)


Best - R.Roberts, S.Barabas, M.Osborne, S.Fraser, L.Tarca
Goals - M.Grossmann 2, R.Roberts
Round 4 30 April
Max Amber
Athelstone

2.4

6.7

9.9

13.13

(91)

Payneham NU

3.2

5.4

8.8

10.9

(69)


Best - L.Tarca, K.Clayton, A.Ruggiero, H.Fitzpatrick, T.Fitzpatrick
Goals - K.Clayton, H.Fitzpatrick 4, R.Roberts 2, S.Cooke, J.Orlando, M.Newell
Round 5 7 May
University Oval
Adelaide Uni

3.4

8.6

11.6

13.8

(86)

Athelstone

4.0

5.3

7.5

7.6

(48)


Best - S.Cooke, A.Blake, M.Caudle, T.McPeake, A.Guy
Goals - H.Fitzpatrick 2, J.Pike, J.Chigwidden, M.Caudle, S.Willment, D.Clark
Round 6 14 May
Max Amber
Athelstone

4.6

9.6

18.9

23.12

(150)

Modbury

0.1

3.1

4.2

5.2

(32)


Best - T.McPeake, M.Christiansen, J.Pike, S.Cooke, J.Bennett
Goals - S.Willment, S.Fraser 5, J.Chigwidden 4, T.Ruch 3, M.Caudle 2, J.Pike, J.Farnan, S.Cooke, R.Roberts
Round 7 21 May
Max Amber
Walkerville

2.1

7.2

10.5

15.8

(98)

Athelstone

4.3

6.6

7.9

9.10

(64)


Best - M.Osborne, T.Ruch, J.Orlando, J.Farnan, C.McPeake
Goals - J.Chigwidden 3, J.Farnan 2, C.Diotallevi, L.Stewart, P.Skeer, S.Fraser

Achievements - Todd Ruch 150 games

Round 8 28 May
Hunter Park
Old Ignatians

2.1

8.5

11.5

14.8

(92)

Athelstone

3.3

5.4

9.4

11.5

(71)


Best - S.Barabas, T.McPeake, J.Farnan, P.Skeer, C.McPeake
Goals - J.Chigwidden 5, L.Oatway, S.Barabas, J.Farnan, P.Skeer, C.McPeake, T.Ruch

Achievements - Luke Tarca 100 games

Round 9 4 June
Max Amber
Athelstone

4.0

6.2

10.4

13.9

(87)

Prince Alfred OC

0.2

0.7

1.8

3.9

(27)


Best - P.Skeer, J.Pike, C.Diotallevi, L.Oatway, N.Langone
Goals - P.Skeer 4, C.McPeake, P.Jarmyn, D.Clark 2, N.Langone, J.Chigwidden, A.Ruggiero
Round 10 18 June
Max Amber
Rostrevor OC

3.1

5.1

6.2

10.4

(64)

Athelstone

1.1

3.2

7.3

8.6

(54)


Best - A.Ruggiero, D.Tragakis, C.Diotallevi, A.Waldon, T.McPeake
Goals - A.Ruggiero 3, P.Jarmyn 2, A.Guy, N.Langone, D.Tragakis

Achievements - Jim Farnan 100 games

Round 11 25 June
Largs Reserve
Port District

2.1

7.8

10.11

18.13

(126)

Athelstone

5.0

5.0

8.3

8.4

(52)


Best - P.Skeer, S.Barabas, J.Chigwidden, J.Pike, A.Johnson
Goals - J.Chigwidden, S.Fraser 3, M.Schibani, S.Willment
Round 12 2 July
Max Amber
St Peters OC

0.2

2.4

5.5

10.6

(66)

Athelstone

2.2

4.3

5.6

8.6

(54)


Best - A.Guy, L.Oatway, A.Pokarier, J.Pike, M.Pellizzari
Goals - J.Chigwidden 2, A.Ruggiero, T.McPeake, M.Pellizzari, P.Jarmyn, C.McPeake, P.Skeer
Round 13 9 July
Payneham Oval
Athelstone

2.2

6.4

6.5

8.6

(54)

Payneham NU

2.3

2.4

2.6

3.9

(27)


Best - J.Pike, N.Langone, A.Guy, C.McPeake, L.Cross
Goals - J.Chigwidden, C.McPeake 2, L.Cross, J.Pike, P.Jarmyn, T.Ruch
Round 14 16 July
Max Amber
Adelaide Uni

1.5

1.12

3.20

7.22

(64)

Athelstone

2.1

4.2

7.2

8.3

(51)


Best - S.Fraser, L.Cross, A.Pokarier, D.D'Ettorre, A.Ruggiero
Goals - P.Jarmyn 4, J.Chigwidden 2, J.Pike, J.Owen
Round 15 23 July
Modbury Sports Reserve
Modbury

4.3

6.5

10.8

12.10

(82)

Athelstone

0.0

2.3

4.3

7.6

(48)


Best - N.Langone, A.Ruggiero, J.Owen, P.Skeer, L.Tarca
Goals - P.Jarmyn 3, A.Ruggiero 2, C.McPeake, L.Oatway
Round 16 30 July
Walkerville Recreation Ground
Walkerville

7.2

9.5

12.7

18.8

(116)

Athelstone

0.2

1.3

1.4

1.5

(11)


Best - P.Skeer, J.Pike, M.Christiansen, M.Piro, L.Todd
Goals - A.Ruggiero
Round 17 6 August
Max Amber
Old Ignatians

2.5

6.7

8.8

10.13

(73)

Athelstone

3.2

4.4

5.6

6.6

(42)


Best - L.Tarca, J.Orlando, N.Langone, T.McPeake, L.Cross
Goals - J.Chigwidden 2, A.Ruggiero, J.Owen, N.Langone, D.D'Ettorre
Round 18 13 August
Park 9
Prince Alfred OC

-

-

-

16.6

(102)

Athelstone

-

-

-

9.7

(61)


Best - J.Pike, J.Orlando, L.Todd, A.Geracitano, S.Fraser
Goals - S.Fraser 3, J.Chigwidden, P.Jarmyn 2, A.Geracitano, A.Johnson

Premiership Table

 

W

D

L

F

A

Pts

%

Adelaide University

16

0

2

1399

771

32

64.5

Walkerville

15

0

3

1503

862

30

63.6

Rostrevor OC

11

0

7

1447

994

22

59.3

Old Ignatians

10

1

7

1203

983

21

55.0

St Peters OC

10

1

7

1185

1007

21

54.1

Prince Alfred OC

8

0

10

1118

1358

16

45.2

Athelstone

6

0

12

1147

1303

12

46.8

Payneham NU

5

0

13

894

1727

10

34.1

Port District

4

0

14

995

1344

8

42.5

Modbury

4

0

14

913

1455

8

38.6

 

Qualifying Final
20th August
Thebarton Oval
Walkerville 10.10 (70) d Rostrevor OC 7.15 (57)
Elimination Final
20th August
Caterer Oval
St Peters OC 7.7 (49) d Old Ignatians 4.11 (35)
2nd Semi Final
27th August

Walkerville Oval
Adelaide University 10.12 (72) d Walkerville 9.9 (63)
1st Semi Final
27th
August
Campbelltown Oval
St Peters OC 10.10 (70) d Rostrevor OC 6.4 (40)
Preliminary Final
3rd September
Campbelltown Oval
Walkerville 7.11 (53) d St Peters OC 4.11 (35)
Grand Final
10th September
Thebarton Oval
Walkerville 10.10 (70) d Adelaide University 5.11 (41)

Goalkickers

J.Chigwidden

31

P.Jarmyn

15

H.Fitzpatrick

12

S.Fraser

13

A.Ruggiero

9

J.Farnan

8

C.McPeake

8

S.Willment

7

P.Skeer

7

M.Grossmann

6

R.Roberts

6

D.Clark

5

T.Ruch

5

K.Clayton

4

J.Pike

4

M.Caudle

3

B.Callisto

3

N.Langone

3

S.Cooke

2

L.Oatway

2

J.Owen

2

J.Orlando

1

M.Newell

1

C.Diotallevi

1

L.Stewart 1
S.Barabas

1

D.Tragakis

1

M.Schibani

1

T.McPeake

1

M.Pellizzari

1

L.Cross

1

A.Guy

1

A.Geracitani

1

A.Johnson

1

D.D'Ettorre

1

Club Best and Fairest Votes

-

-

  -

-

-

-

  -

-

-

-

  -

-

-

-

  -

-

-

-

  -

-

-

-

  -

-

-

-

  -

-

-

-

  -

-

-

-

  -

-

-

-

  -

-

-

-

  -

-

-

-

  -

-

-

-

  -

-

Trophy Winners

Best and Fairest Josh Pike
Runner Up Best and Fairest Patrick Skeer
Best Team Man -Nathan "Nifty" Adey Perpetual Todd McPeake
Most Determined Jesse Orlando
Best First Year Player Nathan Langone
Coach's Trophy Scott Barabas

SAAFL EP Nazer Medal Votes

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Tot

Josh Pike

-

-

-

-

-

1

-

-

3

-

-

2

3

-

-

-

-

1

10

Jim Farnan

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Luke Tarca

-

-

-

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Sam Cooke

-

-

-

-

-

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3

Nathan Langone

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

2

-

3

Malcolm Grossmann

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Antony Ruggiero

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Matthew Christiansen

-

-

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Andrew Pregarc

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Tony Pokarier

-

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Scott Fraser

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

-

-

2

Jason Chigwidden

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

-

-

-

-

2

Chris Diotallevi

-

-

-

-

-

-

-

-

1

1

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Tyler Fitzpatrick

-

1

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Chris Robertson

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

Scott Barabas

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1